Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

AZERBAYCAN'DA SÜREKLİ GERÇEKLEŞEN KÖPEK KATLİAMLARI

bu zavallı canın çaresiz hali kalbimi burkuyor. tam yanında lüks araç mevcut, bu aracın satın alınabildiği bir ülkede bir tek bu canlara ayıracak ödeneği yok devletin. sırf para gerektirmiyor diye kısırlaştırma yerine öldürmeyi seçiyorlar!
bakü büyükşehir belediyesi sahipsiz hayvanlarla mücadele kurumu tarafından kısırlaştırarak üreme kontrolü sağlamak yerine sokak ortalarında, halkın gözüönünde, açık seçik, net, ortada, kimseden çekinmeden, büyük bir yüzsüzlükle tüfeklerle sokak canlarını öldürmeye devam etmeleri yoluyla acımasızca ihlal edilmekte olan haklar. 
türkiye'deki hayvan hakları ihlallerinden farklı olarak azerbaycan'da bu ihlaller hayvansever/hayvan hakları savunucularından gelecek tepkinin korkusuyla gizli saklı, arada sırada değil, her daim, bilerek, isteyerek, herhangi bir çekince olmadan gerçekleştirilmeye devam etmektedir. 

ilaveten türkiye'de esas ve kural olan kısırlaştırma işlemiyken, azerbaycan'da böyle bir düzenleme yoktur.

alttaki linkte bu mutat sürek avlarından birisine ilişkin haber ve görüntüler yer almakta. 

+18; kalp, sinir ve ruh hastaları ile reşit olmayan şahısların dikkatli olması önerilir. 

                                                   *****
bakü şehrinde gerçekleşen köpek katliamı - linke tıklayın

yazı azerice olduğundan türkçe özeti: en son yasamal bölgesinde bu sürek avı devam etmiş. halk kurşun seslerine sokağa çıkmış. her yerde zavallı köpeciklerin cesetleri varmış, bu canların kanı su gibi akmaktaymış sokaklarda. ayrıca, ilgili ve yetkili kurum medya çalışanının telefonla yaptığı görüşmede sorduğu "medeni ülkelerde sokak hayvanları kısırlaştırılıyor, öldürülmüyor, siz de bunu yapamaz mısınız?" sorusuna, "bunun için para gerekli, bizim gücümüz ancak öldürmeye yetiyor" diye yanıt vermiş. bu arada bu yanıtı veren yetkili bayanmış. 
ben kadınları annelik payesi! nedeniyle kutsamıyor, sıradan biyolojik olay olarak görüyorum. annelik bana göre kutsal değil, üreme sonucu ortaya çıkan bir sıfat. annelik beraberinde otomatik olarak anne şefkati, sonsuz sevgi ve merhamet getirmez. 
nitekim bu olayda köpekleri öldürmeyi çözüm olarak gören/sunan/uygulayan da bir bayan ve yaygın olduğu üzere - olmazsa olmaz kabul edildiğinden - muhtemelen bir anne!
buna değinme nedenim yazının içinde de bu masum sokak köpeklerini öldürmeyi çözüm olarak gören şahsın bayan olduğuna vurgu yapılarak, şaşırılmış olması.


ek: kısırlaştır, aşılat, yaşat ilkesinden bihaber, sahipsiz hayvanların rehabilite edilip, güçten düşmüş, sokakta yaşayamayacak kadar yaşlı ve zayıf olanları için kalıcı yaşam ortamı olan - barınakların bulunmadığı, hayvanlarla ilgili kurumun, adına ve yöneticilerinin açıklamasına bakılırsa vahşet kulübü ve vahşet kulübünün amirleri olduğunu anladığımız, azerbaycan sahipsiz hayvanlarla mücadele idaresine sahip bir ülkede,canlar için hayati önemi haiz hayvan haklarının olmaması ve yakın gelecekte ortaya çıkmasının beklenmemesi hasebiyle sürekli yaşanan vahşet.
Sahibsiz heyvanlarla mübarize idaresi (sahipsiz hayvanlarla mücadele idaresi) (012) 465 61 96 və (012) 480 25 13 - bu canları bu şekilde psikolojik ve fiziksel işkence etmek suretiyle öldüren bu vahşet kurumunu arayayak tepki gösterin!
kalbim ağrıyor