Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

DEXTER

duyuru: normalde blog'a sözlükteki entry'lerimin yalnızca hayvan haklarıyla ilgili olanlarını taşımaktayım. hem tsirkul (yeni ve 2. nick'im), hem de earthlings (eski ve ilk nick, her ikisini de halihazırda kullanmaktayım) olarak yazdığım tüm entry'lerin yalnızca hayvan haklarıyla ilgili olanlarını siteye eklediğimden, bu sefer bir istisna yaparak, hem en sevdiğim dizi olması, hem de maalesef son sezon olup, bu sene bitecek olması hasebiyle dexter dizisine yönelik yazdığım entry'leri de eklemekteyim. 
earthlings nick'imle sözlük'te 1083 entry'm, tsirkul nick'imle 65 entry'm mevcut. sitemde yalnızca hayvan haklarıyla ilgili entry'lerim yer aldığından, diğer konulardaki fikirlerimi, görüşlerimi (siyasi, dini, dünyevi v.s.) öğrenmek, her konudaki yazılarımı görmek isteyenler www.eksisozluk.com sitesine giderek üst kısımdaki arama bölümüne earthlings veya tsirkul yazarak tüm entry'lerimi görebilir, okuyabilirler. bilindiği üzere ekşisözlük arayüzü maalesef değişmiş, tamamen farklı bir hale bürünmüştür. muhafazakar (spoiler - swh) bir insan olarak alışkanlıklarıma sıkı sıkıya bağlı olduğumdan, kendi sitemi bile çok uzun ve zorlu bir kendini ikna sürecinden sonra geliştirip bu hale getirmiş olduğumdan, sözlüğün alışmış olduğum, kolay, basit ve sade halini tercih etmekteydim/etmekteyim. halen yeni arayüzü değil, eski arayüzü kullanmaktayım, zira yeni ara yüzü hiç sevmedim. eski arayüz çok daha güzel ve kullanışlı. asla yeni arayüzü kullanmayı düşünmüyorum bu nedenle. eski arayüz bu şekilde:
antik'e dikkat bu arada - swh. bana göre yeni hali antik ve kuntik, eski hali harika ve değişmemesi gerekirdi. 
her neyse... 
isteyenler yeni hali olana giderek belirttiğim şekilde arama kısmına earthlings ve/veya tsirkul yazarak tüm entry'lerimi okuyabilirler. 
bu uzun girizgahtan sonra dexter hakkındaki entry'lerim aşağıda, okuyun/okutturun - swh * 

* swh - bu kısaltmanın anlamını bilenler yorum kısmından bana ulaşarak yazarsa iyi olur. kaç kişinin bildiğini, yaygın olarak bilinip bilinmediğini merak ediyorum - swh


                                                     
ister sahipli hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi suçları, ister sahipli hayvana yönelik başka bir kişinin işlediği suçlar, isterse de sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik işlenen suçlar (bkz: ufuk günaydın), (bkz: kedi yamuk), (bkz: samsun'da sokak köpeğini döverek öldüren adam) söz konusu olsun, bu tür sahipsiz hayvanlara yönelik ve hayvana karşı bizzat sahibi tarafından işlenen suçların 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve dolayısıyla kabahatler kanunu kapsamında değerlendirilmesi, sahipli hayvanlara yönelik işlenen suçların t.c.k. kapsamında değerlendirilmesine rağmen, yaptırımının maksimum 3 yıl olması, özetle bir canlıya karşı işlenen suçların cezasız kalması gibi hakkaniyete aykırı durumlara şahit olunduğunda, akla gelen ve "hayvanlara eziyet etmesine rağmen cezasız kalanlara bir dexter iyi gelirdi" şeklinde düşüncelere sebebiyet veren, sahipsiz hayvanlara yönelik işlenen suçların kabahatler kanunu kapsamından çıkarılarak t.c.k.ya alınacağı ve de sahipli hayvanlara yönelik işlenen ve bu yönüyle t.c.k. kapsamında bulunan suçlara uygulanan yaptırımların ağırlaştırılacağı güne kadar bu şekilde düşündürtmeye devam edecek olan, 5. sezonun tüm sezonlar içinde en vasat sezon olmasına rağmen, önceki sezonlar, özellikle de 4. sezon hatrına 6. sezonu tarafımdan sabırsızlıkla beklenen kaliteli yapım.