Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

DEXTER


"şimdiye kadar izlediğim en iyi dizilerden birisi" şeklinde muallak bir tabir kullanmama mahal vermeyecek kadar mükemmel, izlediğim istisnasız en iyi ve en sevdiğim dizi.                                                                         *****

                                                                 --- spoiler ---öncelikle 6. sezonun, vasat bularak üzüldüğüm 5. sezondan çok daha iyi olacağı daha ilk iki bölümden belli oldu.

ikinci olarak hz. isa'nın "ben bir çobanım, ben iyi bir çobanım, ben kaybolan tüm kuzularımı arar bulurum" sözüne, eski katil, yeni peder tamircibaşının bölümleriyle yapılan atıf güzel, yerinde ve etkileyiciydi. nitekim, sezonun ilk bölümünde inançsız olduğunu itiraf eden dexter de bu durumdan gayet etkilenmiş görünüyordu.
bu sezon konunun inanca odaklanmış olmasının nedeninin dexter'in dinin iyi yönünü temsil eden harrison'ın okulu ve tamircibaşı peder ve kötü yönünü* temsil eden çetecibaşı ve çırağını kıyaslayarak, dini değerleri benimseyeceği ve karanlık yolcudan inancı sayesinde kurtulabileceği şeklinde olduğunu düşünmekteyim. zira, sezonun son bölümünün adı tarafıma olumsuz çağrışımlar yapmakta ve dizinin dexter'ciğin elektrikli sandalyeye oturması suretiyle sona ermemesinin ancak bu yolla olabileceğini hesap etmekteyim.


                                                                 --- spoiler ---

dizinin çevirmeni nazo82'yi çeviri hızı ve genel olarak iyi çevirisi nedeniyle takdir etmekle birlikte, çeviri yaparken dizinin hedef kitlesini gözünde nasıl canlandırdığını ciddi şekilde merak etmekteyim. zira, sözlükteki küfür, argo ve hakareti görmemek için, google chrome kullanmak zorunda kalmak pahasına, alışık olmadığı ve pek sevmediği özelliklerine rağmen eksi++ kullanan biri olarak, dizinin çevirisindeki aşırı küfür ve argoyu son derece rahatsız edici bulmaktayım. diziyi ailecek  izleyenleri ve küfür, hakaret ve argoya karşı hassasiyetleri bulunan dexter izleyicileri olduğunu da düşünerek çeviri yaparsa nazo82 çok memnun olacağız.                                                                          ***

ek: bu son sezon - 8. sezon - bölümleri 4. sezon hariç en iyi dexter bölümleri olup, hakkında ilaveten yazacağım detaylı olarak.