Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

DEXTER


son sezonu ile hard korku filmlerine göz kırptığını farkettiğimiz yapım.

--- spoiler ---

son sezonu, özellikle son bölümü ile anlaşılmaz bir şekilde hard ögeler içermeye başlamıştır. thomas mayne reid'in başsız süvarisi misali ceset taşıyan atlar, terazideki bağırsaklar gibi şiddet ögeleri irrite edici.
önceki sezonlarda dexter'ciğin örümcek ağı ile sarılıp sarmalanmış sineğin prototipi olan kurbanına sapladığı çeşitli alet edevatlar dışında hard unsurlar gösterilmezdi. tabi bunun tek istisnasını dexter'in, babasına icabına baktığı ilk kurbanını göstermesinden oluşan sahne oluşturmaktaydı ki, bana göre dexter'in kendi ifadesi ile "oluşmasına yardım ettiği bir çeşit canavarın meydana getirdiği eserle karşılaşan ve buna dayanamayarak bir kaç gün sonra ölen / intihar eden? babasının" sergilediği müthiş oyunculuk tüm dizinin en etkileyici oyunculuğu ve söz konusu sahne de en etkileyici sahnesiydi. 
bu sezon ise cesetlerin aleni olarak sergilenmesi, hard etkenlerle seyirciyi etkileme çabası tarafımda senaryoda bir sıkıntı mı var ki, bu tür etkileme yollarına başvuruluyor kanısını uyandırmıştır. halbuki biz kurban etme ritüelinin sadece yaralayıcı, bereleyici aleti kurbana saplama kısmında kalmasını, parçalama bölme işleminin seyirciye gösterilmemesini son derece gizemli bulmakta ve takdir etmekteydik.
açıkçası ceset, kan, bağırsak parçacıklarının sergilenmesi, öğrenciyken en sevdiği derslerden birisi adli tıp olan benim için bile fazla fazla rahatsız edici. 

--- spoiler ---

ek: bu arada, nazo82, diziyi çevirirken müstehcen kelimelere sansür uygulamamak, söz konusu kelimelerin muadilini kullanmamadaki ısrarın inanılmaz... inadım inat yani... aferin... böyle devam et...


                                     *****