Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

fatih camii kedilerine yardım kampanyası

fatih camiin yardıma muhtaç kedileri
yardıma muhtaç fatih camii kedilerinin kurtarılmasına vesile olmak amacıyla fatih camii gönüllüleri tarafından düzenlenmiş olan etkinlik.
fatih camii bilindiği üzere yıllardır şehrin her bir tarafından yavru/yetişkin kedilerin getirilip terk edildiği bir yer.
buradaki kedilere bir süre önce 50-60 civarında, neredeyse tamamı göz enfeksiyonundan muzdarip yavru kedilerin katılmasıyla gönüllülerin bu vahim durumla baş edemeyip yardım istemesi söz konusu olmuştur.

yardıma muhtaç, görme engelli olmalarına mani olunması gereken yavru kedilerin resimleri linkte görülebilir.

buradaki canlarla ilgilenen çok az sayıda gönüllü bu kadar çok sayıda hemen hemen hepsi tedaviye muhtaç canlara yetişememektedir. duyuruya göre fatih camii kedileri ile ilgilenen gönüllüler ilaçlarıyla birlikte bu göz enfeksiyonu nedeniyle görme engelli olma durumuna gelen yavru kedileri bakılması, gözlerine ilaç damlatılarak iyileştirilmesi, görme engelli olmalarına mani olunması amacıyla isteyen gönüllülere evlerine kadar teslim ediyorlar.
özetle, bu 50-60 civarındaki yavru kedilerin gözlerinin tedavisine yetişemeyen gönüllülere yardım etmek isteyenler, bir kaç yavru kedinin sorumluluğunu üstlenerek bu yavru kedileri ve ilaçlarını getirmelerini isteyebilirler linkte iletişim bilgileri yer alan gönüllülerden. ilaç gayet uygun fiyatlı olduğundan kendileri de edinebilir kolaylıkla eczaneden.
göz enfeksiyonları özellikle yavru kedi ölümlerinin en birincil sebeplerinden birisidir. zira tedavi edilmeyen göz enfeksiyonu kedilerin görme engelli olmalarına sebep olabileceği gibi, çoğunlukla vücuda yayılarak kana karışmakta ve ölüme sebebiyet vermektedir.
hem bu tür ölümlerin olmaması, hem de kedilerin görme engelli olmaması için bu kampanyaya destek vermek, bir kaç yavru kediciği eve, bahçeye, iş yerine bir süreliğine veya kalıcı olarak alıp, bu tedavileri yapmak/yaptırmak gerekmektedir. bu yavrucaklardan göz enfeksiyonu ileri boyutta olanlarını ücretsiz tedavi uygulayan belediye veterinerlikleri veya en iyisi fakülteye götürerek tedavi/ameliyatlarını yaptırmak da son derece amacauygun olacaktır.
görme engelli olmalarına evleviyetle mani olunmalı zira görme engelli hayvanların sahiplendirilmesi de, sokakta yaşaması da oldukça zordur. daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına elbirliği ile engel olunması gerekmektedir.

fatih camii gönüllülerinin yayınladığı duyurunun tam metni şu şekildedir:

"acil durum: cami'nin bahçesine bırakılan 50-60 civarı yavru kedi açlık, pislik ve bakımsızlıkla terbiye oluyor. hasta olan kediler kör olup, ölüyor. camideki kedilere bakan gönüllü insanlar var ancak yetişemiyoruz. gözleri için günde 3 defa damla damlatılması gerekiyor ancak imkanlarımız sınırlı. topladığımız bağışlarla ilaç alıp sürüyoruz ama bu sırada kedilerin direnci de düştüğü için ölümler oluyor. bağırmaktan artık sesi çıkmayan kediler var.. bu yavrulardan bir tanesini evinize alıp 1 hafta damla tedavisi uygularsanız kediler ölümden kurtulacak. kedi ve ilaçlar kapınıza kadar teslim edilecektir. gözleri hasta bebeklerin yanı sıra; beli kırılan, kireç kovasına düşen, ayağını araba ezmiş .... kediler de var. onlar için ise ayrı zaman harcıyoruz fotoğrafları görünce mideniz bulanmış olabilir; ama inanın ki günde 3 defa damla damlatıldığı zaman iyileşiyorlar. iyileştiği zaman kediyi evinize yakın bir parka bırakabilirsiniz. bu sayede camideki hayvanları da bertaraf etmiş oluruz. kedilerin kör olmasını engelleyen damla 2.60 tl. bir kutu kola parası için hayvanların ölmesine mani olalım.


hatirlatma: kedi ve ilaçları eve kadar teslim edilecektir.
iletişim:
yer: fatih cami | istanbul"


ek: ilaveten her daim bu camiin bahçesinde bulunan çok sayıda aç susuz ve yardıma muhtaç kediye az sayıda gönüllü kendi olanaklarıyla bakmaktadır. hayvan hakalrına duyarlı herkese bu camiie sıklıkla giderek, gönüllülerin arasına katılmasını, sürekli olmasa bile arada sırada da olsa mutlaka bu camiie giderek bahçedeki kedilere kuru veya yaş mama dağıtmasını, buradaki canlardan çok kötü durumda olanların tedavilerini yaptırmasını, özetle bu camiin bahçesindeki bu zor durumdaki canların daha fazla acı çekmelerine göz yumulmamasını, bir an önce harekete geçerek her anlamda yardım edilmesini önermekteyim.