ARA

HAYVAN BARINAKLARI HAKKINDA

hayvan barınaklarının kedi köpek otelleri olmadığı, buralarda bulunan canların bu şekilde yaşamlarını kaybettiği bilmeyen, hayvan barınağı gerçeğinden bihaber olanlara anlatılmalı, toplum barınaklar hususunda tam anlamıyla bilinçlendirilmeli.

*****
sokaktan veya barınaklardan sahiplenmek yerine, cins hayvan sahibi olmak sevdasıyla pet shop'a giden, buralardan binlerce dolarlık cins hayvanlar alan, en ufak bir sorunda aldıkları hızla can dostlarını terkedenler yüzünden, açlık susuzluk, ilaçsızlık, hastalıktan ölmek üzere canlarla tıkabasa dolu olan "barınma yerleri".
sahipleri tarafından barınaklara terkedilen hayvanlardan çoğu depresyona girerek yemeden içmeden kesilir, bu şekilde sahibinden ayrıldığı için intihar yolunu seçer. bir çoğu sıcak yuvadan, kanepelerin tepesinden, ilgiden, sevgiden ayrılıp beton ve demirden oluşan barınak hücrelerine konulmanın, sevgisizlik ve ilgisizliğin sonucunda hastalanarak ölür. bir çoğu da barınaklardaki mama, aşı, tedavi eksiliği nedeniyle veda eder bu dünyaya.
bu resim yine hayvan haklarının türkiye'deki vahim halini gösteren önemli ve son derece kalp burkan görsellerden birisidir. yavru köpeğin çoktan çürümüş olan annesini terk etmeyip yanında ayrılmaması sarsıcı

barınaklara gitmeyen, sadece buraların hayvan barındırılan yerler olduğunu bilen insanlar için barınaklar kedi, köpek oteli olarak görülmektedir. bu nedenle terketmeye karar verdikleri dostlarını barınaklara bırakmakta bir beis görmezler, çok iyi bakılacaklarından emindirler zira. azıcık vicdan sahibi olanlar terketmek üzere getirdikleri can dostlarını, barınağı iyice gezip, buralardaki hayvanların halini gördükten sonra bırakmaktan vazgeçip, geri götürmektedirler. çoğunluğu ise ne olursa olsun, bırakırsa ertesi gün, aylarca, yıllarca baktığı can dostunun büyük bir ihtmalle öleceği, barınak gönüllüsü tarafından söylenmesine rağmen kararlıdır o canlıyı ölüme terketmeye, bırakır gider, arkasına bile bakmaz. yıllarca birlikte yaşadığı 14 yaşında kedisini evlenince eşi istemiyor diye terkeden, acilen bu kediye yuva arayan, bulamazsa sokağa bırakacağını belirten yaratığın duyurusunu okumuştum bir süre önce. barınaktan sahiplendiği köpeği, "bu havlıyor", "tüy döküyor" gibi saçma bahanelerle ertesi gün geri getirenleri de biliyoruz.
*****
pet shoplardan eşya alır gibi can satın almamak, barınaklara vefasız sahipleri tarafından terkedilen köpişlere tekrar sıcak yuva, ilgi ve sevgi vermek isteyen, bir can dostu edinmek, bir haftasonunu da buralardaki çaresiz, yiyecekten önce sevgi arayan, yiyecekten çok sevgi ve şefkate ihtiyaç duyan canlara sevgi ve ilgi göstermek, ilgilenmek üzere değerlendirmek isteyenler, aldıkları mama, ilaç gibi zorunlu ihtiyaçları kendi elleriyle gidip teslim etmek, bu dostlara bizzat elleriyle mama dağıtmak isteyenler için ankara'dan açık adresleri ile iki barınak örneği: macunköy barınağı ve sincan hayvan barınağı.