ARA

hayvanlar üzerinde deney yapan firmalar

hayatta en çok sevdiğim varlık olan, öperken, severken, koklarken, sarılıp uyurken incinmesin diye azami özeni gösterdiğim aşırı derecede sevimli ve hassas olan bu tavşancanları daracık kutuya hapsederek üzerinde türlü işkence yöntemleri - hayvan deneyleri uygulayan yaratıklar olduğunu bilmek dehşetvericidir. hayvan deneyi yapan markaların listesini kopyalarak çıktı alın, her an görebileceğiniz bir yerde tutun ve bu markalardan değil, deney yapmayan markalardan alış veriş yapın. böylece bu şekilde işkence gören binlerce canın yaşamının kurtulmasına vesile olursunuz, bundan emin olun.
her zaman belirttiğim gibi tespit edilme ve uzak durulma sürecinde asla ve kat'a kendi söylemlerine değil, peta'nın güvenilir ve güncel veriler listesine bakılması ve esas alınması gereken işkenceciler. 

bu verilerden yararlanarak kullanıcı dostu olarak hazırladığım liste bu linkte görülebilir: http://www.turseng.com/p/blog-page.html


hayvan deneylerine hayır! bu görsel ve bilgilere rağmen, bilerek/isteyerek hayvan deneyi yapan markalardan alışveriş yapan herkesi kınıyorum. hayvan deneyi yapan markaları boykot ederek talebi azaltacağınızdan arzı - yani bu canlara reva görülen işkenceyi de azaltırsınız, bunu asla ve kat'a unutmayın, bir an bile aklınızdan çıkarmayın!

*****

sözlükten hayvan haklarına duyarlı bir yazar blog'daki hayvan deneyi yapan firmalar listesi ile ilgili tarafıma ulaşarak shiseido ve sensodyne markalarının hayvan deneyi yapmadıklarını beyan ettiklerini ve bu nedenle bu markalardan yararlandığını belirtti. bir süredir blog'daki listeyi güncellemediğim için hemen peta do list'ten kontrol ettiğimde halen her iki markanın hayvan deneyleri yapan markalar arasında yer aldığını gördüm. 

26.07.13 tarihli güncelleme ile peta'nın hayvan deneyi yapan markalara yönelik listesi bu linkte: http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf
f3'le aratılarak hayvan deneyi yapıp yapmadığı merak edilen tüm marka ve firmalara buradan ulaşılabilir. 
blog'daki listeyi bir kaç haftadır güncellemediğim için son gelişmelerden sonra deney yapmaktan vazgeçen firmalar olabileceğini öngörerek yakın zamanda güncelleyeceğim inşallah.