Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

kedilerin bıyıklarını kesmek

şu güzelim, küçükken çizdiğimiz güneş ışınlarına benzer, olağanüstü bıyıkları kesmenin anlamı yok, yapılmamalı.
tavşanları hem reel, hem resim/video gibi görsellerinde seven biri olarak şu resimdeki görüntüyü çok sevdim.şu bıyıkları, şu küçücük kulağı, boncuk gözleri, minicik ağzını ve sürekli bir aşağı bir yukarı kıpraşan burnunu tek tek öperim. rabbim'in yarattığı en muhteşem canlı - tavşan. 
sadece kedinin değil, herhangi başka bir hayvanın da bıyık, kulak, kuyruklarının kesilmemesi, ses tellerinin aldırılmaması, özetle herhangi bir şekilde psikolojik ve fiziksel şiddete tabi tutulmaması gerektiğini bir kez daha belirtmeme neden olan, hayvana yönelik eziyet, hayvan hakları ihlali.

kedi veya başka herhangi bir hayvanın herhangi bir yerini kesmemek, herhangi bir şekilde zarar vermemek gerek. nedenini de "çünkü şu nedenlerle kesmemek, zarar vermemek lazım" şeklinde açıklamaya bile gerek yoktur. zira yaradan tek bir karıncayı bile boş yere yaratmamıştır. kedi ve diğer canlar bıyıklı yaratılmışsa, demek ki bu bıyık onlar için son derece gerekli ki, bu şekilde yaratılmış. saatlerce bıyıklarını kesmemek gerek, çünkü bu tür yararları mevcut diye açıklamak anlamsız. bize yararlı gibi görünmese bile yaratılmış her varlık ve bu varlıklara ait her organ, unsur gerekli ve vazgeçilmez ve de asla müdahale edilemez, tıbbi bir gereklilik/zorunluluk olmadıkça.
konuyla ilgili olarak (bkz: köpeklerin kulaklarını ve kuyruklarını kesmek) diğer çok sayıda hayvan hakları ihlaline olduğu gibi, bu ihlale yönelik de bir form dilekçe yazacağım inşallah en kısa zamanda, bu tür bir ihlalle karşılaşıldığında rahatlıkla şikayet edilebilmesi açısından.

doğrudan bu konuyla ilgili olarak ise, ister reel yaşamda, isterse de sanal yaşamda, internet ortamında bu tür kendi hayvanına bıyıklarını kesmek, aç susuz bırakmak, yaralamak, şiddet uygulamak, kötü muamelede bulunmak v.s. gibi her türlü eziyet olarak tanımlanabilecek psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayanlarla karşılaşılması halinde, konuyu ciddiye almak, mutlaka şikayet dilekçesi ile şikayet merciine şikayet başvurusu yapıp olaya ilişkin yaptırımların uygulanmasını sağlamak, eziyet gören canın/canların kurtarılmasına vesile olmak gerekmektedir.
bu tür kendi hayvanına eziyet eden embesillere karşı rahatlıkla şikayet yoluna gidilebilsin diye yazmış olduğum dilekçe şudur: http://www.turseng.com/...na-eziyet-eden-sahslar.html
detaylı bilgiler ve şikayet mercii linktedir. dilekçeyi kopyalayıp belirtilen merciie email/faks/mektup v.s. yoluyla başvurulabilir.
                                                             
şu şahıs da yine köpeğin kulak ve kuyruğunu yasadışı olarak kestiren hayvan hakları ihlalcilerinden. kendisine sosyal medya araçlarından yazmak suretiyle kınanabilir, uyarılabilir, bilinçlendirilebilir bu hususta.
internet ortamında denk gelinilen bu tür hayvan hakları ihlallerinin yaptırıma tabi tutulması için ilgili entry'nin/yazının/tweet'in/paylaşımın v.s. ekran görüntüsü alınarak kullanıcı adıyla birlikte dilekçeye eklenir. bu durumda şikayet mercii ip adresinden hayvan haklarını ihlal eden şahsı/kurumu v.s. tespit ederek yine yaptırım uygular.

aynı eziyetlerin sahipsiz canlara - sokak hayvanlarına yönelik yapılması halinde ise bu dilekçe geçerlidir: http://www.turseng.com/...anlara-eziyet-edenleri.html

blog'da genel ve gündel dilekçeler başlığında çok sayıda dilekçe mevcut tarafımdan yazılan. herhangi bir hayvan hakları ihlali ile karşılaşıldığında ne yapılabileceğini öğrenmek ve şikayet yoluna gidebilmek için ilgili başlıktaki dilekçeleri inceleyip, duruma uygun olanından yararlanmak gerek.