Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

KENDİ HAYVANINI ÜRETEREK YAVRULARINI SATANLARA KARŞI ŞİKAYET YOLU

üretim amaçlı kullanılan bir can. kendi hayvanını üretip satan, kendi canının sırtından gelir elde eden hayvansever görünümlü hayvan düşmanının elinden kurtarılmasına vesile olunmuş bir can.
ÖNEMLİ: KENDİ HAYVANINI ÜRETEREK SATANLARA, BU ŞEKİLDE CANLARIN SIRTINDAN TİCARİ KAZANÇ ELDE EDENLERE KARŞI ŞİKAYET YOLUNA GİDİLİR.

kendi hayvanını (kedi/köpek/tavşan/hamster/kuş/balık/iguana/kaplumbağa v.s.) mevzuatın açık hükümlerine rağmen üreterek satan, üzerlerinden ticari kazanç sağlayan, kendi hayvanını bu şekilde sömüren şahıslar linkteki şikayet dilekçesi kullanılarak İL TARIM VE KÖY İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜne şikayet edilir. 
bu durumda ilgili kurum sömürülen bu hayvanlara el koyarak kurtarır, kendi hayvanını üretip satarak, sırtından gelir elde eden bu hayvansever görünümlü hayvan düşmanlarına idari para cezası uygular. zira bu tür durumlarda ruhsatsız, kaçak, merdiven altı satış söz konusudur. bu tür durumlarla özellikle sosyal medya araçlarında kendi profili veya açtığı sayfa/grup aracılığıyla satış yapılması şeklinde karşılaşmak mümkün. pet shop'larda hayvan satışının yasaklanması için hayvan hakları savunucuları olarak uğraşırken, bu hayvansever görünümlü hayvan düşmanı, hayvan tacirleri kendi canlarını üreterek satmakta, böylece hayvan hakları ihlallerine sebep olmaktadır. bu tür şahıslarla karşılaşılması halinde hemen linkteki şikayet dilekçesi somut olaya uyarlanarak şahsın bulunduğu ilin tarım ve köy işleri müdürlüğüne şikayet başvurusu yapılır. şahsın facebook/twitter profili, iletişim ve adres bilgileri (bilinmiyorsa da önemli değil, ilgili kurum ulaşır bu bilgiye), ilanları, resim ve video gibi görselleri dilekçeye eklenir. email/faks/mektup/elden gibi yollarla ilgili kuruma ulaştırılır. 
çeşitli ilan sitelerinde yine kendi hayvanını üretip satan şahısların ilanlarına denk gelinmesi durumunda da yine aynı şikayet yoluna başvurulur. detaylar için linkteki dilekçeyi okuyup, iyice öğreniniz. 
 
kendi hayvanını üretip satanlara karşı dikkatli olalım, gerekli şikayet yoluna gidelim

linke tıklayarak ilgili şikayet dilekçesine ulaşmak mümkün.

ÖNEMLİ: bu noktada dikkat edilecek husus şudur: 
1. bu şikayet yoluna kendi hayvanını kısırlaştırmadığı halde, bunları ticari amaçla üreten, kendi hayvanının yavrularını satan, böylece evinden pet hayvanı olarak baktığı kendi hayvanının sırtından ticari gelir elde edenlere, kendi hayvanını gelir elde etme amaçlı kullanan şahıslara karşı gidilir. 

2. kendi hayvanını kısırlaştırmadığı gibi, çiftleştirmeyi süreklilik haline getiren, kanunkoyucunun öngördüğü hükümlere aykırı olarak devamlı çiftleştirip, doğan yavruları belediyeye kaydettirip ya kendisi bakıp yada uygun koşullarda yaşatılmak üzere güvenli şekilde sahiplendirmek yerine, sağa sola bırakan, sokağa, barınağa, sanayi bölgelerine, ormanlara, çoğunlukla yapıldığı üzere çöp kovalarına atan, terk eden şahıslara karşı ise İL ORMAN VE SU İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜne şikayet etme yoluna gidilir, hayvan sahiplerinin kısırlaştırma yükümlülüğünü ihmal ettiği gerekçesiyle. 
HAYVAN SAHİPLERİNİN KISIRLAŞTIRMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ - detaylı bilgi edinmek için linke tıklayın. 

zavallı hayvanın üretilmekten, bakımsız bırakılmaktan mecali kalmamış
bu tür canları sömüren hayvansever görünümlü hayvan düşmanlarına azami dikkat edilmeli, çeşitli ilan siteleri, facebook ve twitter gibi sosyal ortamlarda