Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

KÖPEK

marmara ereğli hayvan barınağı - ölüme terk edilen köpek can
marmara ereğli hayvan barınağından gönüllüler tarafından, ölmek üzereyken alınarak veteriner kliniğine getirilmesine rağmen maalesef ağzının içine kadar dolmuş olan kene nedeniyle kan parazitinden kaybedildiğini bugün itibariyle üzüntüyle öğrenmiş bulunduğum bir can.
hayvanları koruma kanunu ilgili hükümleri uyarınca (detaylar linkteki şikayet dilekçesinde) sokak hayvanları olarak ifade edilen sahipsiz hayvanların olayımızda köpeklerin bakımevine alınarak rehabilite edilip tekrar alındığı yere bırakılması gerekmektedir. 

olayımızda sözü edilen köpekcan ise maalesef çok daha beter bir muameleye tabi tutulmuştur. zira bu can rehabilite edilmek üzere alındığı bu barınakta, veteriner bulunmaması hasebiyle en basit iç ve dış parazit işlemi bile uygulanmadan, aç susuz, kendi halinde bırakılarak ölüme terk edilmiştir. özetle, belediye bakmakla, tedavi etmekle yükümlü olduğu bir canı aldığı barınakta ölüme terk ederek, kendi halinde bırakmıştır. iki gönüllünün son anda farkederek kurtarılması için vesile olmaya çalıştığı bu can ise maalesef kan zehirlenmesinden hayatını kaybetmiştir. zaten resimlerden de görüleceği üzere iskeletten hallicedir, hem açlık ve susuzluk, hem de kenelerin kanını içip bitirmesi hasebiyle. 
azerbaycan'da hayvan hakları berbat durumda, inşallah oradaki bu kötü koşulları düzeltmek için uğraşmaktayız. örn. kısırlaştırma işlemi olmadığından, sokak köpekleri sürek avına tabi tutuluyor, devamlı belediye çalışanları tarafından tüfeklerle öldürülüyor. barınak da yine mevcut değil azerbaycan'da. barınak kurulmasını talep ediyor oradaki hayvan hakları savunucuları ancak özellikle son zamanlarda aşırı şekilde gelen bu tür ihbar ve şikayetlerle ilgilenip, dilekçe yazdıkça, şunu farkediyorum: bir barınakta aç susuz bırakıp, kenelere kanını emdirerek yavaşça ve işkence ile öldürmenin, sokaklarda tüfeklerle avlamak suretiyle öldürmeden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. 

özetle, şikayet dilekçesi linkte: 

kopyalayarak belirtilen emaillere gönderebilir, canların hesabını sorabilirsiniz sorumlulardan. biri kaybedilmek üzere, diğer kaybedilmiş, yukarıda sözünü ettiğim iskeletten hallice ve kene dolu canların resimleri linkte görülebilir.