ARA

azerbaycan'da bir köpeğin dövülerek öldürülmesi

bu resmi kopyalayıp her yerde yayın, daha çok insana ulaştırın
toplam 7 yıllık aktif hayvan hakları savunuculuğu yaşamımda beni doğru düzgün cümle kuramayacak hale getiren, sadece 2 saatlik uykuda bile tekrar tekrar rüyama giren ve büyük bir keder hissiyle uyanmamı sağlayan, bir an bile aklımdan çıkmayan tek olay.

+18; kalp, ruh, sinir hastaları ile reşit olmayan şahısların dikkatli olması önerilir. 

http://minval.az/news/15508/ +18 

http://www.bakupolice.gov.az/ şu linkte bulunan form doldurulmak suretiyle şu video'daki zavallı köpeği psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayarak, işkenceyle öldüren yaratığın bulunması talep edilmektedir. 

https://twitter.com/azerbaijanpa - cumhurbaşkanlığının resmi twitter adresi de bu. bu yaratığın bulunup yaptırım uygulanmasını talep etmek gerek. 

http://www.oxu.az/...ends%22%7d&action_ref_map=%5b%5d - azerbaycan'da sokak köpekleri belediyeler tarafından resmi olarak tüfeklerle öldürülmektedir. zaten bu olaydaki gibi bireysel şiddetin dayanağını da bu belediye eylemleri oluşturmaktadır. halk belediyelerin sokak köpeklerini öldürerek ortadan kaldırdığına şahit olmakta, devamında köpeği yok edilecek bir zararlı olarak görmekte, ellerinde silah olmadığından bu vahim olaydaki gibi sopalarla döverek öldürmektedirler. belediyelerin sokak köpeklerine yönelik bu tür vahşet eylemlerinden vazgeçmesi, kısırlaştırarak üreme kontrolünü sağlaması gerektiği de yine cumhurbaşkanlığı twitter adresine iletilmeli. uluslararası kamuoyu baskısı bu tür olaylarda çok önemli.

bu vahşetin yaptırımını merak edenler için, türkiye'deki gibi bir hayvan hakları mevzuatı (kanunlar, yönetmelikler, genelgeler, diğer yasalar içinde bulunan ancak hayvanları ilgilendiren hükümler v.s.) bulunmadığından azerbaycan'da yaptırım genel idari kurallar çerçevesinde idari para cezası olacaktır. türkiye'de de idari para cezası uygulanmakta sahipsiz hayvanlara yönelik bu tür işkencelere ancak en azından bir dayanağı mevcut. 
http://www.turseng.com/...anlara-eziyet-edenleri.html - türkiye'de sahipsiz hayvanlara yönelik kötü muamelede kullanılan şikayet dilekçesi. 

azerbaycan'da sadece evcil hayvanlara yani süs hayvanı olarak ifade edilen sahipli hayvanlara yönelik bir yönetmelik mevcut, burada da yine idari para cezası öngörülmekte. bu nedenle zaten diğer entry'de öncelikli olarak azerbaycan'da bir hayvan hakları mevzuatının oluşturulması gerektiğine vurgu yapmaktayım. 

yine de hayvan hakları ihlallerine yönelik tüm dilekçelerimi azericeye çevirerek yayınlayacağım ki, azerbaycan'daki candostları da alıp kullanabilsinler bu tür hayvan hakları ihlallerinde. ilaveten buradan da yine bu tür ihlallerde kolaylıkla ad, soyad eklenip ilgili şikayet merciine gönderilebilsin azerbaycan'ın.