Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

büyükada'daki fayton atları veya istanbul adalar'da atlara eziyet

son olaylardan birisine dair görsel
olayda susuzluk ve yorgunluktan yere düşen zavallı atı sahibi tekmeleyerek eziyet ediyor, çevredeki duyarlı şahıslar müdahale edip, cana su veriyor
yıllardır sömürülen, faytonculukta istifade edilen, haklarının ivedilikle aranarak eziyetten kurtarılmalarına vesile olunması gereken canlar. 
"bu sene de yine her sene olduğu gibi hıristiyan şahıslar ibadet amaçlı, müslümanlar da neden olduğunu bilmediğim, muhtemelen kendilerinin de bilmediği bir nedenle aya yorgi kilisesini ziyaret edecek, adaklar adayacaklar. bilindiği üzere bu kilise büyükada'nın en yüksek ikinci tepesi olan aya yorgi tepesinde yerleşmektedir. 
at bu durumdayken sırıtan bu yaratıklara söylenecek makul söz bulunmamakta

güzelim atların eziyetine son vermek, akülü faytona geçilmesini sağlamak gerekmektedir. dilekçeye katılın, şikayet edin, canların hakkını arayın!

bu tepeye yürüyerek çıkmak hıristiyanlar için daha makul ve makbul bir ibadetken (yarı hacı sayılıyorlarmış yürüyerek çıksalar bu tepeye - genel google bilgilerine göre, yoksa özel olarak oturup araştırmadım, herhangi bir özel ilgim ve bilgim yok bu ritüellerle ilgili) genelde bunu yapmayıp zavallı fayton atlarını kullanmayı tercih etmekteler. yine hangi dayanak ve gerekçe ve nasıl bir motivasyonla kendi dinleri haricindeki bir ibadeti yapma ihtiyacı duyduklarını anlamadığım bir kısım müslüman şahıs da bu kiliseye yürümek yerine atları kullanmayı tercih etmektedirler. 
özetle, 24 eylül zaten normal ada içi turlarda kullanılarak oldukça hırpalanan, eziyet gören, sahipleri tarafından çeşitli işkencelere maruz kalan atlar için en zor gün olmakta, çoğu at bu gün sonuna çıkamamakta, büyük acılar içinde can vermekteler. 
bu yüzden şimdiden uyarılara başlamaktayım ben de:
bu konuda 2 nokta mevcut.
1. toplumun bilinçlenmesini sağlamak, bu 20 eylül aya yorgi gününde atlara ekstra eziyet ve külfet getirmemek için faytondan yararlanmamaları, fayton yerine yürümeyi tercih etmelerini duyurarak sağlamak.
2. ezelden beri adalarda devam eden faytonculuk terörünün sona erdirilmesini sağlamak, linkteki şikayet dilekçesini kopyalayıp il orman ve su işleri müdürlüğüne göndermek yoluyla. bu çok önemli. zira dilekçede de belirtildiği üzere ilgili müdürlüğün sahibi tarafından eziyet gören hayvana olayımızda ata el koyması mümkün. 

özellikle büyükada'da ikamet eden sözlük yazar ve okurlarına bu 2 noktada önemli görev düşmektedir. 
1. ilgili duyuruyu afiş haline getirip adanın her tarafına asın, yayın, halkı bilinçlendirin. 24 eylül ve diğer günlerde fayton kullanılmamasını sağlayın, en azından minimize edin.
2. bu şikayet dilekçesini adadaki kurumlara elden teslim edin. il orman ve su işlerine göndermenin yanısıra. bu kurum dışında adada bulunan tüm resmi kurumları da olaya celbedin. 
üzerine su dökülerek rahatlatmaya çalışılmakta olan bu zavallı, güzelim at can diğer günlerde sahibinin eziyet ve işkencelerine maruz kalmakta. buna son vermek biz duyarlı şahısların elinde. 

hayvan hakları kedi ve köpek haklarından ibaret değil, tüm hayvan hakları savunucularına başlarını iyice içine gömüldükleri kedi ve köpek konusundan çıkarıp bu iki can dışındaki çok daha fazla eziyete maruz bırakılan, hayvanseverlerin yeteri kadar önemsememesi nedeniyle iyice ihmal edilen, acı çeken diğer canlarla da ilgilenmelerini, bu canların da haklarını sıkıca aramalarını önermekteyim.

ek: 20 eylül yazmışım, 24 eylül galiba. her neyse. işte eylül ayında."