ARA

pet shop'ların canlı satışına yönelik kampanyalar yapması


bir pet shop'un düzenlediği, bu akıl/mantık/vicdana aykırı, canlı satışına yönelik "kampanya"yı resmi hayvan korumacı yakın arkadaşım sosyal medyada fark ederek bana haber verdi. buna göre, bir pet shop sosyal medya araçlarında büyük bir yüzsüzlükle, yukarıdaki canlıları adeta bir eşya gibi kampanya kapsamında pazarlamaktadır. canlı hayvan satışı yapan pet shop'ların üzerlerinden ticari gelir elde ettikleri canları can olarak değil, mal olarak gördükleri zaten varlığı yadsınamayan bir gerçekti. ancak bu kampanya sayesinde vicdan yoksunu olduklarını, bu canları kelimenin tam anlamıyla mal olarak gördüklerini fark etmiş olduk. ticari yaşamda geçerli olan çeşitli alışveriş tuzaklarından birisi olan promosyon canlı satışı yapan yerler için geçerli olamaz. bir canlı, aynen insanlar gibi yaşam hakkı bulunan, acı hisseden, duyguları mevcut can asla promosyonun konusu olamaz. 1 alana 1 bedava mantığı/mantıksızlığı canlar üzerinde geçerli olamaz/olmamalı vicdan ve akıl çerçevesinde.

özetle, hangi mecrada olursa olsun, ister reel yaşamda, isterse de sanal yaşamda bu tür canlı satışı yapan yerlerin, canlıların yaşam hakkının kastına durarak, yukarıdaki şekilde kampanyalar düzenlediğinin tespit etmesi halinde, hemen il orman ve su işleri müdürlüğüne ilgili pet shop'u pet shop şikayet dilekçesi ile şikayet edin. dilekçeye linke tıklamak suretiyle ulaşılabilir. 

sosyal medya araçlarında bu olaya rastlayarak ilk önce tepki gösterip, devamında bana haber veren arkadaşım, bu sorumsuz/hayvan haklarından bihaber/duyarsız pet shop yetkililerine bu kampanyayı sonlandırmaları için uyarıda bulunmuştur. bu tür sorumsuz varlıkların benzer kampanyalarına denk elen herkese, ilgisiz kalmamalarını, bu arkadaşım gibi tepki göstermelerini önermekteyim.

arkadaşımın bu pet shop'a gösterdiği tepki aşağıda: 
"kampanya ile canlı mı satılır? kuş da, tavşan da, balık da can taşıyor, aynen insanlar gibi. 
pet shop'ların canlı hayvan satışından vazgeçip, onlar için ürün satması gerekirken siz bir de kampanya yapmışsınız.
 bu kampanyanız kapsamında ucuz diye bu canları alanlar bir kaç gün sonra bıkıp başlarından savacaklar. bunu bilmiyor musunuz?
 resmi hayvan korumacı olarak sizi bu kampanya nedeniyle kınıyor ve kampanyanızı kaldırmanızı öneriyorum. tamamen canlı satışına son vermeye de davet ediyorum sizi hayvan hakları adına.
 emin olun canlı satışı yapmayan pet shop'lardan alış veriş yapmayı tercih edenler sayesinde daha fazla gelir elde edersiniz. bu pet shop'ta hayvan satışı yoktur diye kapınıza etiket yapıştırmanız sizi daha cazip kılar ve hayvan haklarına duyarlı işletme konumuna sokar."