ARA

köpek - cocker

bu can yuva arıyor, ilana gitmek için
terk edilmeye karşı en fazla duyarlılığa sahip olduğu bilinen, çok sevdiğim can.
haklarında zaman zaman birilerini parçaladıklarına dair çeşitli abuk ve yalan haberler çıktığında, bu haberin ne derece büyük yalan olduğunu düşünüyorum her daim.
zira şimdiye kadar, bunca yıllık hayvan hakları savunuculuğu yaşamımda, sokak/sanayi/barınak köpeklerinin arasına doğrudan giren, onlarcası tarafından çevresi sarılan biri olarak zerre kadar çekinmeye gerek olmadığını, bu canların bana ve herhangi başka bir insana asla zarar vermeyeceğini biliyorum.
hepsi yiyecekten önce sevgi ve şefkat alma peşindeler çünkü. günlerce aç kalmış olsalar dahi ilk önce önlerine konulan mamaya değil, bize saldırıyorlar bir süre sevilip okşandıktan sonra yemeye başlıyorlar ki bu besleme yapan herkes tarafından yakinen bilinen ve kalp burkan bir durum.

insana çok bağlılar, bu nedenle terk edildiklerinde en çok üzülen canlar da bu köpek canlar oluyor.


                                                   ******
cocker

terk edilen birisi yuva aramaktadır.
bilindiği üzere ücretsiz sahiplendirme sitesi - canbul'da önemli ve öncelikli durumda bulunan canlarına ilanlarına yer vermekteyim.
terk edilmiş canlar da bu kategoride bulunmaktadır. zira terk edilen canlar tekrar, en kısa zamanda sahiplenilmezse intihar etme yolunu seçiyor veya sokaklarda diğer canlar gibi başedemediklerinden yaşamlarını kaybediyorlar.
linkteki bu cins can da bu nedenle ivedilikle sahiplenilmeli, yaşamının kurtulmasına vesile olunmalıdır.


pet shoplardan aynı cins köpeği ödeme yaparak satın alma yerine, ücretsiz sahiplenin. böylece hem ücretsiz olarak istediğiniz köpeği evlat edinmiş olursunuz, hem de bu canların yaşamı kurtulmuş olur. pet shop'ları tercih ederek bu tür terk edilmiş canların mutlak ölümüne sebep olmayın.