ARA

yuva arayan engelli canlar

hem sahiplendirenlerin, hem de sahiplenenlerin sahiplendirme sürecinde herkesin tercih etmekte olduğu yavru, sağlıklı
cins canlar yerine öne çıkarıp, özel hassasiyet göstermesi gereken özel durumlu hayvanlar.


linkte araç çarpması sonucunda felçli kalan bir kedi can mevcut. bu can halihazırda klinikte yuvasını beklemekte olup, evi müsait ve sokakta yaşaması imkansız bu cana şefkatle yaklaşarak ilgi ve sevgi gösterecek olanlara sahiplenmelerini önermekteyim. 

engelli canlarla ilgili ilanlar genelde sosyal medyada yaygın olarak yapıldığı üzere
öylesine göz atılıp, "ah, yazık, vah vah, çok üzüldüm" diyerek, hemen peşinden paylaşılan komik görsel/yazılara kahkahalarla gülünecek türden değil. bu tür hayvansever görünümlü hayvan düşmanları zaten uzak dursunlar bu tür hassas durumdaki canlardan. bu hassas/önemli/öncelikli durumdaki canlarla gerçek hayvanseverlerin ilgilenmesi/sahiplenmesi gerek. bu canı böyle dürüst ve gerçek hayvanseverlerin sahipleneceğinden eminim.
yukarıda sözünü ettiğim ani ruh değişikliği şeklindeki hastalıklı durum sosyal medya araçları olan twitter/facebook gibi ortamlardan ısrarla uzak durma nedenlerimden birisidir. sağlıklı, aklıbaşında, normal ve makul ve de samimi hiç bir hayvansever bu tür bir ilanı (engelli/kayıp veya yaşam kaybetmeye dair) paylaşıp/görüp, peşinden gülüp oynayacak durumda olmamalı/olamaz. hiç bir normal insanın ruhsal durumu bu kadar hızlı değişemez. bu nedenle sosyal medya ortamlarından herkesin uzak durması gerektiğini , bu yerlerin tam anlamıyla bataklık olduklarını ve en kısa zamanda kendi kendilerini yok edeceklerini belirtirim.
                                                               ******bu tür engelli canlara yönelik sahiplendirme ilanlarının hedef kitlesi, hitap ettiği kesim gerçek hayvanseverler/hayvan hakları savunucularıdır. zira, hayvan haklarından kedi köpek haklarını anlayan, evinde engelli cana yer vermeyen, kedi ve köpek gibi canları sevip bakarken, yine bir diğer pet olarak bakılmakta olup, kedi köpekler kadar zeki, duygusal olan tavşandan üretilen mama ve aksesuarları satın almaktan çekinmeyen, aynı şekilde kedi ve/veya köpek bakarken bahçesinde kümesi bulunan, tavuk/hindi v.s. canları hayvan olarak değil bitki olarak gördüğünden olsa gerek kesip yiyen, nihayet hayvan sevgisinden dem vurup sosyal medyada yediği etlerin resimlerini paylaşan bir garip mahlukat olan - "hayvansever"ler bu canları sahiplenmemektedir.
bu nedenle gerçek hayvansever - hayvan hakları savunucularının, evlerinde engelli bir cana yer verme zorunlulukları olduğunu fark etmesi, bunun bilincinde olması ve elbette bu tür engelli canların ilanlarına duyarlılıkla yaklaşarak bu canları sahiplenmeleri gerekmektedir.

her eve bir engelli can - mevcut koşullarda pek uygulanabilir olmasa da, bu prensip en azından gerçek hayvansever ve hayvan hakları savunucuları için geçerli olmalı.
özetle, tüm hayvan hakları savunucularına, evlerinde engelli - yani sokakta yaşam şansı bulunmayan bir can yoksa mutlaka bu canlardan bir/bir kaçını sahiplenmelerini, bu prensibi uygulamaya geçirerek, diğer duyarlı insanlara örnek teşkil etmeleri gerektiğini belirtirim.

ayrıca, şu minicik, sevimli, boncuk gözlü, gül kokulu yavru tavşan can da yuva aramaktadır. tavşanlar da pet shop'lar ve beyinsiz yaratıklar sayesinde en fazla terk edilen, sahiplendirmede çok zorlanılan canlardır.
tavşan satın almayın, bu şekilde ücretsiz sahiplenin. terk etme ihtimaliniz varsa asla satın almayın/sahiplenmeyin.