Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ayşe arman - tavşan sevgisi - tavşan hımm
bir tavşansever olarak kendisinin bir tavşanın kurtarılmasına vesile olduğunu, ülke değiştirirken canı terk etmekten kaçınarak, büyük zorluklarla getirtmesine ve genel olarak bu tavşana karşı yoğun sevgi beslemesine dair yazılarını fark edip okuyunca hakkında tüm olumsuz düşüncelerimin olumluya çevrilmiş olduğu tavşansever insan. 

ilgili entry'lerde belirttiğim nedenlerle kendisini okumamaktayım zira yazdığı hemen hemen hiç bir konuyla ilgilenmemekteyim. ilgimi çekebilecek kadın ve çocuk haklarıyla ilgili somut olayları ise çok fazla abartıp, magazinleştirmesi, daha fazla okunmak adına gereksiz detaylara girmesi, dram ve trajedilerden hit sağma çabaları hoş gelmez şahsıma. her ne kadar gerçek olayları işleyip yazsa da okurken söz konusu bu çaba ve etkenler nedeniyle sanki kurgulanmış, gerçek olmayan, samimiyetsiz ve yapaymış gibi bir etki bırakır üzerimde. 

özetle, okumuyorum, ilgilenmiyorum kendisi ve ortaya çıkarttığı çalışmalarla. tek konu hariç - tavşan hımmm. 
zaafım bulunan, çok fazla önem verip, sevdiğim tavşanlara yönelik duyduğu gerçek sevgi, şefkat, gösterdiği ilgi ve bunları yazdığı yazılarda açıkça hissedilen samimiyet ve sadece tavşan sevgisinden haberdar olan tavşanseverlerin anlayacağı ve içtenlikle hissedeceği o muhteşem duygu - tavşanların verdiği mutluluk hissi fark edilir tarafımdan ve son derece etkileyip duygulandırır. 

kendisini takip etmediğim için tavşanıyla ilgili yazılarını da neredeyse her zaman, hayli uzunca süre sonra, tamamen tevafuk eseri fark eder ve okurum. sadece tavşanı hakkında yazdığı yazıları merak ettiğimden, içinde tavşan kelimesi geçen yazılarını gönderebilecek bir sistem varsa yararlanmak isterim hatta. 
özetle, bir süre önce yine tamamen tevafuk eseri tavşanı hımmm'ın hasta olduğunu, devamında biraz iyileştiğini öğrenmiş bulundum ilgili yazılarını okuyarak. 
candostunun hele de bu bir tavşansa hasta olduğunda hissedilenleri yakinen bilen biri olarak çok üzüldüm. 
hımmm'a allah (c.c.) şifa versin. bol bol dua ettim ve etmeye devam edeceğim hımmm için. 
ilaveten, (bkz: tavşan hastalıkları) başlığındaki entry'lerimde yazdığım nedenlerle tavşanlar konusunda ilgili ve bilgiliyim çok şükür. 
yazılarında söz ettiği hastalıkları uzun süre önce yabancı bilimsel kaynaklardan araştırmış, çok sayıda makale okumuş, uygulamada başarıya ulaşan tedavileri öğrenmiştim. türkiye'de maalesef tavşanlar hususunda bilgili veteriner hekim sayısının son derece az olması hasebiyle, tavşancanlara uygun tedavi yapılmamakta ve canlar vet. hekim hataları nedeniyle yaşamlarını kaybetmektedirler çoğu zaman. 
bu nedenle kendisine önerim çokça araştırma yapması yabancı kaynaklardan ve yurtdışından tavşan uzmanı hekimlere ulaşarak tedavi için görüş ve öneri alması.
benim yapmış olduğum araştırmalara göre hımmm'ın hastalığında etkili iki ilaç sistemi mevcut, bunları halihazırda tedavi uygulamakta olan hekimlerine belirtmesini ve danışmasını, uygun görürlerse bu tedavilerin de uygulanmasını önermekteyim. ayrıca veteriner fakültelerinde egzotik hayvan alanında uzman hocalarla da görüşmesi yerinde ve amacauygun olur. 

bu hastalıkta yurtdışında uygulandığı ve başarıya ulaştığı belirtilen ilaç grupları bu şekilde: (ilaç ismini doğrudan vermeyeceğim, vet. hekim bilir zaten, sadece grubu belirteceğim) kortizon (özellikle denge problemi için çok iyi, tabi tavşanlara uygun en az doz ve süre ayarlanmalı) ve enrofloksasin grubu (bu antibiyotik tavşanlar için bir çeşit kurtarıcıdır neredeyse her hastalıkta). enrofloksasin grubunda dikkat edilmesi gereken husus vet. hekimlerin tavşanlara reçete yazarken kedi ve köpek için özel ilaçları öneriyor olmalarıdır. bu ilaçlar tavşanlar için uygun değil, çünkü kedi ve köpekler için ayarlanmış bulunan enrofloksasin grubu ilaçlarının içeriğinde kemik, et ürünleri olabiliyor. tavşanlar için kemik ve et ürünleri öldürücüdür. bu nedenle sadece tavşan, kanatlı hayvan gibi canlara özel enrofloksasin ilaçları yazılmalı ve verilmelidir. sıvı halinde olur bu ilaçlar. 
kimse bu ilaçları vet. hekime danışmadan, kendi başına vermesin asla tavşanına. mutlaka vet.e danışın, vet. uygun görür ve yazarsa, o zaman verin. uygun görmez, yazmaz ise başka bir vet.e danışın, vet. fakültesine gidin, çok sayıda hekimin görüşünü alın.


kendisinin hımmm'la ilgili yazıları bu linklerde: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24401966.asp - diren hımmm başlıklı yazı