Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ufuk günaydın

  • suçu sabit görülmüş kedi katili.
  • olayın ilk vuku bulduğu günlerde, sözlükte her makul fikre, söylem ve eyleme karşı olanlardan bir kısmı bu kedi katilini savunmuş, "üzerine çok gitmeyin, bu kadar tepki gösterince birileri zarar verebilir buna, uf olur, olmasın, yazık, ühü" şeklinde anlamsız yorumlar yazmışlardı. sanki bu ve benzer başlık altında bu tür hayvan düşmanlarına "aynısı bunlara da yapılmalı" şeklinde verilen tepkiler gerçekleşebilirmiş gibi. 
  •  böyle bir ihtimal yok zaten zira daha önce de belirttiğim gibi bu mahluk maalesef insan olarak nitelenmektedir. zavallı yamuk kediye yaptığı vahşiliği kendisine yapmak mümkün değil, kimse yapmaz çünkü insan olarak değerlendirildiğinden, insanlara yönelik bu tür eylemler de tck kapsamında bulunduğundan, kimse bu mahluk için cezai yaptırıma tabi tutulmayı göze almaz. bu yüzdendir hayvanları koruma kanununun tck'ya alınması na yönelik talep ve isteklerimiz. ki, bu tür hayvan düşmanlarının zavallı canlara yaptıkları bu ve benzer eylemlere idari para cezası veya adli para cezası değil, hapis cezası olarak yaptırım uygulansın. 
  • bu şahsa kedi katili, hayvan düşmanı v.s. gibi çeşitli nitelendirmeler yapılabilir gönül rahatlığıyla zira suçu sabit görülmüştür. yani bu kediyi öldürdüğü iddiası mahkeme tarafından kabul edilmiş, suçu ispatlanmıştır.
  • hakkında kamuoyunu memnun ve tatmin etmese de bir hüküm verilmiş, hüküm kesinleşmiştir. 
  • konunun başına dönersem görüldüğü üzere bu şahsa herhangi bir zarar verilmemiş, gereksiz yaşamına mutlu mesut devam etmiş, okulundan bile mezun olmuştur muhtemelen 2 yıllık su ürünleri fakültesinden. zavallı balıklara da işkence etmesin diye bunun işverenlerinin gözetmesi gerekir bunu. aslında hayvanlara zarar verdiği mahkeme kararıyla kesinleşmiş birinin yine hayvanlarla ilgili bir mesleği yapması hayvan hakları açısından uygun değildir. umarım, puanı ancak bu bölüme yettiği için okuduğu bu bölümden mezun olunca/olmuşsa mesleğini yapmaz/yapmıyordur. 
  • bunu şunun için belirtiyorum, benzer durumlarda ilgili hayvan hakları ihlali başlığında hayvan düşmanı şahsa tepki gösterenlere, koşturarak gelip "ay yapmayın, durun, o da bir insan, bu kadar tepki vermeyin, zarar vermeyin ona" şeklinde abuk yorumlarda bulunmamak gerek, zira olaydan da görüleceği üzere benzer tepkilere maruz kalmış bu kedi katiline herhangi bir zarar verilmemiştir.