Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

yaşlanan hayvanı terk etmek

kalbinde gerçek sevgi ve vefa olmayanlar tarafından sürekli gerçekleşen üzücü ve vahim eylem.

 bu köpek can tam 14 yaşında, önünde muhtemelen çok az zamanı kalmışken, bekçiliğini yaptığı fabrikanın sahibi/yöneticileri tarafından "artık yaşlandığı, fabrikayı iyi korumadığı" gerekçesiyle tuzla barınağına terk edilmiştir. bu yaşta barınakta, şimdiye kadar yaşadığı yerden ayrılmanın, terk edilmenin de etkisiyle uzun süre yaşaması mümkün değildir. evine, bahçesine alabilecek olanlara bir an önce almasını önermekteyim.
                                                     ******

  • çok ciddi bir vicdansızlık gerektirir. linkte sözü edilen olayda ortaya çıkan bencillik ve terk etme nedeni ise iyice üzmektedir insanı. zira artık onlara göre "işe yaramadığı" için terk edilmiş. tam 14 yıl aralıksız bir fabrikayı korumakla geçen ömür. devamında vicdansızca bir barınağa terk edilme. 
  • sahiplendirme yapan gönüllülerin bu nedenle çok dikkatli olması, sırf sahiplendirmiş olmak için her önlerine gelene can emanet etmemeleri gerekmektedir. zira çoğu insan sahiplendiği köpekleri ömürlerinin sonuna kadar bu olaydaki gibi bir zincir, bir kap mama, bir kap su ile yaşlanana kadar sömürmekte, iş yerlerini korumalarını sağlamaktadır. 
  • bu nedenle sanayi bölgelerine çok dikkatle yaklaşırız ben ve çevrem. buralarda besleme yaparken sadece yere çakılmış bir kazığa bağlanan, su ve maması bile olmayan, kendi dışkısını içinde debelenip duran canları gördüğümüzde hemen çözer ve işkence gördüğü o yerden uzaklaştırırız. bir canı bu hale getirmeye, hayvana eziyet etmeye kimsenin hakkı yok. 

  • ilandaki can sahiplenene kadar tuzla barınağına en kısa zamanda, örn yarın giderek bu cana şimdiye kadar görmediği sevgi ve şefkat gösterilmesini, yumuşak mama, konserve verilmesini önermekteyim istanbul'lu hayvanseverlerere.