Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

yavru köpeği motosiklete bağlayıp sürüklemek

yavru köpeği önce av tüfeğiyle vurup, devamında motosiklete bağlayarak sürükleyen, işkenceyle öldüren hayvan düşmanının resmi. ava hayır! avcılar av hayvanlarının yanısıra pet hayvanları ve son kertede insanları da öldürme potansiyeli bulunan mevcut hayvan katili ve olası insan katilleridir.

*******
halihazırdaki uygulamaya göre 400 tl tutarında idari para cezası gerektiren yine yürürlükteki kanunlara göre kabahat, yürürlüğe girmesi gereken kanunlara ve vicdanlara göre en ağır suçtur.
hem köpeği vuran, hem de sürükleyerek işkence eden bu iki şahsa h.k.k.a göre idari para cezası uygulanacak işledikleri bu "kabahat"ten ötürü. bilindiği üzere idari para cezaları sabıka kaydı gerektirmiyor, yani bu iki şahsın adli sicil kayıtları tertemiz. işledikleri bize göre suçtan, kanunlara göre kabahatten ötürü adli sicillerine herhangi bir kayıt düşmeyecek. tıpkı bir diğer canı - kedi yamuku ezerek, işkenceyle öldüren diğer şahıs ufuk günaydın gibi.
bu tür haksızlıklara dur demek, bu tür fiilerin artık kabahat değil, suç olarak tanımlanması, h.k.k. -nun kabahatler kanunu kapsamından çıkarılarak t.c.k.-ya alınması, yeni anayasa taslağında ve yasalaşınca tabi ki, anayasa'da "hayvanları koruma" tabirine yer verilmesi için tüm hayvan hakları savunucuları, hayvanseverler, hayvan haklarına duyarlı gerçek insanların yapması gereken sadece başlık altına entry döşemek değil, bizzat uğraşmak, bu yönde kanunkoyucuya baskı yapmak, artık hayvan haklarının yasal yollarla iyileştirilmesini sağlamaktır.
aksi takdirde bu olaylar ilk değil, son da olmayacak.
ek: uzun yıllardır hayvan hakları ile uğraşan, uzmanlık alanı hayvan hakları mevzuatı olan, bu tür olaylara yönelik hukuki açıdan çalışan bir hayvan hakları savunucusu olarak bizzat gördüğüm, uğraştığım, bu şekilde haberdar olduğum v.s. her türlü hayvan haklarına aykırlık - özellikle hassas olduğum husus - canlara işkence, eziyet, kötü muamele, yaralama, tecavüz, öldürme gibi durumlar halen ve dayanılmaz şekilde tarafıma olumsuz etki etmekte, fiziksel olarak etkilemektedir. bunca zamana rağmen alışamadığım ve hiç bir zaman da alışamayacağım bu olayların, bizler daha fazla çalışıp ortadan kaldırmadıkça devam edeceğini bilmek ayrı bir zulüm olmaktadır her gerçek insan