Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

hayvan deneylerinde uygulanan testler

HAYVAN DENEYLERİNİ DURDURUN!
hayvan hakları savunucularının yoğun boykotu ve baskısı sayesinde bir çok ülkede kozmetik sektöründe yasaklanmakta olup, tüm dünyada ve her alanda tam olarak yasaklanması için daha yoğun çalışılması gereken işkence yöntemleri.

http://www.turseng.com/p/blog-page.html hayvan deneyi yapan markaların ürünleri linkteki marka ve ürünleri şeklinde hazırlanmış olan kullanıcı dostu listede görülebilir.
hayvan deneyi yapmayan markaların ürünleri için: http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdonttest.pdf

"önemli: cruelty free ürünlerin üzerinde mutlu tavşan sembolü ve cruelty free ibaresi yer alır. bu ibare ve bu sembolün yer almadığı tüm ürünler hayvan deneyi yapan firmalara ait ürünlerdir. bu nedenle sosyal medyada allamelik yaparak, üzerinde bu sembol ve ibarenin bulunmadığı ürünlerin üreticilerine emailler yollayarak, cruelty free olup olmadıklarını soran, sözde hayvan haklarına duyarlı olup, esasında tek derdi popüler olmak, twitter/facebook fenomenliği olan şahıs/şahıslar ve kurum/kuruluşların açıklamalarına, çalışmalarına itibar edilmemesi gerektiğini önemine binaen özellikle vurgu yaparak belirtirim. denk geldim çünkü bu tür kerameti kendinden menkul sözde hayvanseverlere.
bir kez daha vurguluyorum: bir ürünün işkencesiz olup olmadığını anlamada/belirlemede tek kriter, söz konusu ürünlerin üzerinde mutlu tavşan sembolü ve cruelty free ibaresinin yer alıp almamasıdır. bu iki husus dışındaki unsurlara itibar edilmemesi gerektiğini tekrar edeyim.

ürünlerinin üzerinde bu iki unsur yer almayan firmalara email göndererek, hayvan deneyi yapıp yapmadığını sormak anlamsızdır, toplumu yanlış yönde yönlendirmektir. zira, hayvan deneyi yapmayan firmalar bunu mutlaka ticari itibarını artırmak, hayvanseverlerin itimadını ve takdirini kazanmak amacıyla ürünlerinin üzerinde belirtir/belirtmektedir.

ek: hayvan deneyi yapan ve yapmayan firmaların listesine yönelik tek güvenilir kaynak peta materyalleridir. zira, peta çok sık, hemen hemen ayda bir kez bu listeleri güncellemekte, son durumları hızlıca aktarmaktadır. şahsen bu tür ürünlerin takibinde peta lsitelerini temel almakta ve güncellemelerimi bu peta listelerine göre gerçekleştirmekteyim."
bu kısım ilgili entry'mden alıntıdır.

buna göre, yalnızca üzerinde mutlu tavşan sembolü bulunan ve işkencesiz cruelty free ibaresi yer alan ürünler gerçekten hayvan deneyi yapmayan hayvan dostu vegan ürünlerdir.
bu sembol ve bu ibarenin yer almadığı ürünler cruelty free işkencesiz ürünler değildir, bu ürünler hayvanlar üzerinde deneyler yapan, uzak durulması gereken ürünlerdir.
arko, duru, dalin v.s. gibi ürünlerin üzerinde bu sembol ve ibare bulunmadığından bu ürünleri vegan, cruelty free ürünler olarak değerlendirmek mümkün değildir, bu ürünler hayvanlar üzerinde denenmiştir, tercih edilmemesi, satın alınmaması, alternatiflerinin tercih edilmesi gereken ürünlerdir.
hayvan deneyi yapmayan ürünlere örnek verirken hassas ve dikkatli davranılması, hayvan deneyi yapmadığından emin olunmayan ürünlerin önerilmemesi gerekmektedir hayvan hakları adına.