Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Kurban Bayramı - 2.

BANA NEDEN VEGAN OLDUĞUMU SORMA, KENDİNE NEDEN OLMADIĞINI SOR!


  • duyduğum üzüntü ve olayın vehameti nedeniyle hakkında en uzun entrymi girmemi sağlayan, bitmesini dört gözle beklediğim dönem.
    prof.dr. tamer dodurkanın sabah'tan neslihan tunç'a verdiği röportajdaki bilgilere göre, yapılan araştırmada şoklama yöntemi uygulanmadan kesilen her hayvan, başı gövdesinden ayrılsa bile hemen ölmemekte, 3 dakika boyunca beyin ölümü gerçekleşmemekte, dolayısıyla başı bedenden kopuk haldeyken bile 3 dakika boyunca acı hissetmektedirler.
    kurban döneminde acemi kasapların elinde can çekişen hayvanların ölüm ve acı süresinin çok daha fazla sürdüğü apaçık ortadadır.
    hayvanların acı çekmesinin önlenmesinin, yalnızca ve yalnızca diyanet işleri başkanlığının da cevaz verdiği, şoklama yöntemi ile acısız kesim le gerçekleşeceğini bir kez daha belirtirim.
    ilgili başlık altında da belirttiğim gibi daha önceden yasalaşan bu kesim yönteminin gerçekleştirilmesi, kurban döneminde ve normal dönemlerde mezbahalarda v.s. hayata geçirilmesi, uygulama yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte başlayacak, böylece bu uygulama yönetmeliği uyarınca kesilen canlar kesim yapılırken acı çekmeyecek ve bu uygulama da helal kesim ilkesine aykırılık oluşturmayacaktır.