Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

sokağa atılan evcil hayvanlar - 3

hayvanları koruma kanununun tck kapsamında değil, idari para cezası öngören kabahatler kanunu kapsamında değerlendirilmesi hasebiyle, terk eden embesil sahiplerine cezai değil, en iyi ihtimalle, şikayet edilmesi durumunda idari para cezası uygulanacak olan mazlumlar.
  • http://www.turseng.com/...na-eziyet-eden-sahslar.html - bu tür terk etme veya (bkz: #37780314) - şurada belirtildiği üzere terk etmemesine rağmen bakımını gereği gibi sağlamayıp, eziyet etme, kötü muamelede bulunma halleriyle karşılaşılması durumunda ilgili linkteki dilekçe ile il orman ve su işleri müdürlüğüne şikayet edilmesi gerekmektedir. 
  • bu durumda dilekçede belirtilen yaptırımlar uygulanır yetkililer tarafından terk eden veya kötü muamelede bulunan embesile. 

şikayet yoluna mutlaka gidilmesini öneririm. zira ilgili müdürlükler hayvan hakları ihlallerinin idari kurumlar tarafından gerçekleştirilmesi halinde (barınaklar, belediyeler, v.s. yerel yönetim unsurları gibi) yaptırım uygulamada çekinceli davransa da, şahıs ve özel kurum/kuruluşlar tarafından gerçekleşmesi halinde yaptırım uygulamaktadırlar herhangi bir çekinceleri bulunmadan.
idari kurumlara yaptırım uygulamaktan kaçınma nedenleri abuk ve hastalıklı bulduğum bir tür mesleki dayanışmadır. bir idari kurum diğerine yaptırım uygulamak istemiyor, kanunla kendisine yetki ve görev verilmiş ve de yükümlülük üstlenilmiş olmasına rağmen.


bu nedenledir belediyelerin barınak ve sokaklarda sahipsiz canlara yönelik yaptıkları yüzlerce katliamın yaptırımsız kalması, hayvan hakları savunucuları tarafından gösterilen tüm çabalara rağmen.