Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

hayvanlara eziyet edenlerin artması - crush ve tecavüz videoları/resimleri (görselleri)

resimdeki bu yaratık crush videoları çekmekte olup, peta ve emniyet birimleri işbirliği ile uzun süre arandıktan sonra, yakalanmış ve hapis cezası istemiyle yargılanmıştır. bu tür hayvana eziyet videolarına denk gelindiğinde asla dönüp gdilmemesi, hemen altta belirtildiği şekilde ilgili şikayet mercilerine başvurulması ve bu vahşet içerikli vidoların hem kaldırılması, hem de videoları çeken yaratıkların müeyyideye tabi tutulmasının sağlanması gerekmektedir.

******
teknolojinin etkisi ve aracılığı ile gerçekleşmektedir.
buna göre, teknolojinin gelişmesiyle, internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte hayvan hakları ihlalleri daha hızlı ve daha etkin bir şekilde, çok daha geniş bir kitleye yayılmaktadır. bu nedenle bu tür vahşet olayları eskisine göre daha fazla duyulmakta/bilinmektedir.
1. örn. (bkz: ufuk günaydın) olayı.
bu olayda bu kedi katilinin yarı felçli, dişsiz, yaşlı kedi yamuk'u ezerek öldürmesi kamera kayıtlarına yansımış, sosyal ağlar dahil internet ortamında hızlıca yayılarak geniş kitlelere ulaşmıştır. 

burada teknolojinin hayvan haklarına yönelik olumlu etkisini görebiliyoruz, bu olayı duymamız ve tepki göstermemiz, benzerlerinin gerçekleşmesini engellemeye yönelik çabalarımız teknoloji sayesinde olmuştur.
2. ancak teknoloji aracılığıyla gerçekleştirilen hayvan hakları ihlalleri de azımsanmayacak boyuttadır. zira, hastalıklı ruh haline sahip yaratıklar, hayvanlara yönelik eziyet, şiddet, yaralama, öldürme v.s. gibi kötü muamele eylemlerini popüler olmak, ilgi ve dikkat çekmek amacıyla bizzat kendileri çekip yayınlamaktadırlar. bu noktada teknolojik gelişmelerin hayvan haklarına yönelik olumsuz etkisinden sözedebiliriz.
örn: (bkz: azerbaycan'da bir köpeğin dövülerek öldürülmesi)
bu vahim olayda bu yaratık (bkz: ehmed hüseyinov) bizzat kendisi zavallı, güzelim köpek canı döverek öldürürken bunu kayıt altına almış ve youtube'da yayınlamıştır. 


3. diğer olay ise fetiş amaçlı kullanılan crush videolar. bu videolar çeşitli yaratıklar tarafından kedi, köpek, tavşan, hamster v.s. türü hayvanlara çok ağır ve dayanılmaz işkenceler yapılması suretiyle (kesme, biçme, yaralama, ayakkabı altında ezme, üzerine oturarak ezme v.s. dahil onlarca işkence yöntemi) çekilmekte ve çeşitli müstehcen sitelerde veya bu tür crush videolara özel sitelerde yayınlanmaktadır. bundan amaç çoğunlukla gelir elde etmektir. peta ve emniyet birimlerinin işbirliği sayesinde bu tür yaratıklarla ciddi mücadele edilmekte, bu yaratıklar tüm dünya çapında aranılarak bulunmakta ve hapis cezasına çaptırılmaktadırlar. çeşitli müstehcen sitelerde bu tür crush - hayvana eziyet içerikli videolara denk gelinmesi durumunda hemen peta'ya sitesindeki ilgili bölümden ihbarda bulunulması ve http://www.ihbarweb.org.trsitesinden de türk emniyet birimlerine şikayet edilmesi gerekmektedir. isimler ve kimlik bilgileri asla açıklanmamakta olup, gönül rahatlığıyla bu tür videoları ihbar ederek canlara eziyeti önleyebilirsiniz.

4. son olay da yine gelir elde etme amaçlı çekilen ve yine müstehcen sitelere satılan hayvana tecavüz videolarıdır ki, bu tür videoları da belirttiğim şekilde linklerini vermek suretiyle hem peta'ya, hem de ihbarweb sitesine şikayet ederek kaldırılmalarını sağlayabilirsiniz.