Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ÖTANAZİ VEYA TAVŞAN

(bkz: ötanazi/@earthlings)
yazıda sözüedilen, yarına kadar kalıcı veya geçici surette sahiplenilmezse barınakta kendisi için belirlenmiş bulunan süre dolduğundan uyutulacak - acımasızca öldürülecek olan 4 tavşandan birisi. diğer üç tavşan da alttaki linkte görülebilir. bu 4 tavşan canın ve aynı durumdaki binlerce canın bugün yaşamdaki son günleri olmamasını ve bir an önce sahiplenilmelerini dilemekteyim. inşallah. 
"amerika'daki hayvan barınaklarının bir çoğunda hasta olmamasına, bilakis gayet sağlıklı olmasına rağmen, doğrudan barınağa terkedilen veya sokakta bulunan yada kurtarılarak barınağa getirilen hayvanlara yoğun bir şekilde uygulanmakta olan, hayvan hakları savunucusu olarak şahsen benim şiddetle karşı olduğum can alma yöntemi."
ilgili entry'den alıntıdır.
bu entry'de de belirtildiği üzere amerika'da çok sayıda hayvan barınağında belli süre içinde sahiplendirilmeyen canlar ötanazi uygulanarak öldürülmektedirler. bu kural oldukça katı biçimde uygulanmakta olup, üreticilerle mücadele etmek yerine güçsüz, masum ve çaresiz canları uyutmayı tercih eden ikiüzlü amerika hayvan sektörü tarafından her yıl milyonlarca can acımasızca öldürülmektedir.
bu hayvan barınakları köpek, kedi ve tavan barınaklarını da kapsamaktadır.
amerika'da türkiye'den farklı olarak sadece köpek değil, kedi ve tavşan kurtarma barınakları da mevcut.

http://therabbithaven.org/sc_appeal_102913.html - linkte uyutma tarihi 4 kasım 2013 olarak belirlenmiş bulunan 4 tavşan can mevcut yuva arayan. bu canlar için yarın yaşamdaki son gün. aynen idamı bekleyen idam mahkumları gibi bugün bu canlar için kısacık yaşamlarının son günü. yarına kadar bu canlar sahiplenilmez veya geçici olarak barınaktan alınmazsa yarın uyutulacaklar.
amerika'da ikamet eden sözlük yazar ve okurlarına bu 4 canı bir an önce ya kalıcı olarak sahiplenmelerini yada geçici yuva olarak sahiplendirme çalışmalarına devam etmelerini ivedilikle önermekteyim. amerika'da ikamet eden çok sayıda sözlük yazar/okuru olduğunu blog'uma sözlükteki linkler aracılığıyla gelen çok sayıda insanın amerika'dan giriş yapıyor olması sayesinde biliyorum.
sahiplendirmesi yapılan ve bugün yuvalanmazlarsa yarın öldürülecek olan 4 tavşanın resimleri, sahiplendirme bilgileri, iletişim ve adres linkte.

ek: evde yaşayıp sonradan terk edilme, kurtarılma gibi nedenlerle kurtarılarak barınağa alınan tavşan canların her ne kadar ev dışında yaşama olanakları son derece az olsa da, herhalükarda sahiplendirilemediler diye öldürülmelerinden iyidir örn. ormana bırakılmaları.

maalesef amerika gibi ülkeler hayvan hakları açısından gelişmiş olarak görülseler de mantıksızlık merhametsizlikle birleşince en fazla hayvan hakları ihlalinin gerçekleştiği ülke konumunda bulunmaktadır.
bu canların öldürülmelerine rıza göstermemek, bir an önce sahiplenmek gerek. ancak sahiplenemeyecekseniz bile en azından yarın uyutulmalarını önlemek için bu barınaktan kurtarmanız da makul olacaktır. yani, barınağa gidip bu 4 canı sahiplenip alıp bir ormana da bırakabilirsiniz. yeter ki, bugün yaşamdaki son günleri olmasın, yarın uyutulmasınlar.