Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ANKARA BATIKENT HAYVAN HAKLARI İHLALLERİNİN MERKEZİ


bilindiği üzere bir süre önce ankara, yenimahalle, batıkent'te belediye tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen ve hakkında bu iddiayı güçlendiren deliller bulunan (örn. striknin zehrinin zehirlenen köpeklere yönelik yapılan otopsi sonucunda tespit edilmiş olması) köpek katliamı gerçekleşti. YENİMAHALLE BELEDİYESİNDE GERÇEKLEŞEN KÖPEK KATLİAMI (detaylar ve dilekçeye katılım için linke gidiniz).
ancak, bu katliam batıkent'te gerçekleşen hayvan hakları ihlallerinin ilki olmadığı gibi, sonuncusu da değil.

bu bölgede hem belediyenin sokak hayvanlarına yönelik vurdumduymaz tavrı, hem de bölge sakinlerinden bir kısmının hayvan düşmanı olması hasebiyle çok sayıda hayvan hakları ihlali vuku bulmaktadır, önlem alınmadıkça, gerçekleşen ihlallere gerekli yaptırımlar uygulanmadıkça bu vahim olaylar gerçekleşmeye devam edecektir.
bu bölgeye ilişkin çok sayıda ihbar, şikayet, yardım istemi tarafıma blog ve diğer araçlarla iletilmektedir.

bir süre önce batıkent gimsa'nın hemen yanında bulunduğu belirtilen akvaryum avm'nin üst katındaki düğün salonuna ait otoparkta bekçi köpeği olarak yararlanılan bir köpeğe otopark çalışanlarının ciddi şekilde şiddet uyguladığı bilgisi emaille şahsıma iletilmiş ve yardım istenmişti. şahsa bu tür olaylarda takip edilmesi gereken hukuki yolları belirtmekle birlikte, ( KENDİ HAYVANINA EZİYET EDEN ŞAHISLARI ŞİKAYET DİLEKÇESİ ) bu bölgede ikamet eden yakınlarımdan da gidip kontrol etmelerini istedim. yakınlarım gidip kontrol ettiler, tarafıma olaya dair herhangi bir bulguya rastlamadıklarını, köpeğin iyi durumda olduğunu, söz edilen kötü koşullarda tutulmadığını, su ve mamasının bulunduğunu, gittiklerinde köpeğin pet şişeyle oyun oynadığını gördüklerini ilettiler. 
yine de yakınlarıma da tembih ettiğim gibi buradan da duyurmakta fayda görmekteyim. söz konusu bölgede yaşayan, çalışan hayvan haklarına duyarlı şahıslar sıklıkla bu sözü edilen yere giderek, eziyet gördüğü iddia edilen köpeği kontrol ederlerse amacauygun olur. belki ilk kontrolde farkedilmeyen bir hususu tespit edebilirler. bu durumda tarafıma bilgi iletilmesi halinde ilgili köpeğin kurtarılması için gerekli hukuki yolları takip ederim.
eziyet gördüğü iddia edilen köpek bu candı. detaylı şekilde tarif ettiğim yere giderek bu canı kontrol etmesini önermekteyim, söz konusu bölgede bulunan herkese. devamında şahsıma köpeğin durumuyla ilgili bilgi iletmek ihmal edilmesin.
yine aynı ihbarda bulunan şahıs tarafından iletilen bir diğer hayvan hakları ihlali de, işyerlerinde barındırdıkları, bakıp gözettikleri bir kaç köpeğe bir araçla gelen bir kaç yaratık tarafından tecavüz edilmiş olduğuydu. söz konusu tecavüzü bekçinin son anda farkettiği (işine sadık, görevini layıkıyla yapan bir bekçi olduğu apaçık ortada! olayı "son anda" farkettiğine bakılırsa) ve aracın plakasının alındığı, bu durumda ne yapmaları gerektiği sorulmaktaydı ilgili emailde şahsıma. yine ilgili hukuki yolları kendilerine belirttim. tck 151/1-2 madde uyarınca sahipli hayvana 3. kişilerin zarar vermesi nedeniyle cezai takip yapılır bu durumda. sitede ilgili maddenin araştırılması halinde detaylı bilgi edinilebilir bu durumda takip edilecek hukuki yollar için. 

bölgeyle ilgili tarafıma iletilen son hayvan haklarına aykırılık hali şahsım için en dayanılmazı, en tahammüledilemez olanıydı. 

UYARI: (+18) kalp, ruh ve sinir hastaları ile reşit olmayan şahısların dikkatli olması önerilir. buna göre, ankara merkezli dernek olan sedoder yönetim kurulu üyelerinden bir kaçı tamamen tevafuk eseri ilgili bölgede yanmakta olan bir çöp tenekesi farkediyorlar. yanmakta olan çöp tenekesi söndürüldükten sonra dehşet içinde, tenekenin dibinde aşağıda resmi de bulunan elleri, ayakları kırılmış olan, iple bağlanan ve yakılan bir kedi can cesedi tespit ediyorlar. konuyla ilgili detaylar sedoder'in facebook sayfasından alıntılanmıştır alt kısma:

-------------------------------------------------------
TIRNAK İÇİNDEKİ BU KISIM SEDODER FACEBOOK SAYFASINDAN ALINTIDIR: 
"ANKARA BATIKENTTE EKİBİMİZ TARAFINDAN YANAN BİR ÇÖP TENEKESİ GÖRÜLÜR ATEŞ SÖNDÜRÜLDÜĞÜNDE DEHŞETE DÜŞÜREN MANZARA ÇIKAR ORTAYA AYAKLARI BAGLANMIŞ KAFASI KESİLMİŞ VE YAKILMIŞ BİR KEDİ ÇIKAR!!! 1 GECE SONRASINDA AYNI BÖLGEDE YAKILAN YENİ ÇÖP TENEKELERİ DIKKATI ÇEKER BATIKENT POLİS KARAKOLUNA BİLDİRİMİ YAPILAN OLAYIN SAVCILIK HAZIRLIGI DEVAM ETMEKDEDIR BÖLGEDEKI GÜVENLİK KAMERALARI VARSA TESPİTİNİ TALEP EDİP BU MANYAGI BULMAYA ÇALIŞACAĞIZ ANCAK BU MANYAK TEHLİKE YARATMAYA DEVAM EDEBİLİR LÜTFEN RESİMDEKİ ZAVALLI KEDİNİN YAKILDIGI PARK VE TAM ADRESİ İLETİYORUZ VE BATIKENTTE BULUNAN TÜM HAYVANSEVER ÜYELERİMİZE ÇOK DİKKATLİ OLMALARINI SOKAKLARDA BESLEDIKLERI CANLARI SIK SIK KONTROL EDIP KOLLAMALARINI EVDE BESLEDIKLERI DOSTLARINI TEK BAŞLARINA SOKAKLARA SALMAMALARINI ŞÜPHELİ GÖRDÜKLERİ KİŞİ VE KİŞİLER HAKKINDA ŞİKAYET HAKKINIZI ÇEKİNMEDEN KULLANIP POLİSİ ÇAĞIRMANIZI VE YANAN YER NERESİ OLURSA OLSUN ANINDA MÜDAHALE EDILIP SÖNDÜRÜLMEYE ÇALIŞILMASINI VE O ANDA MUTLAKA ÇEVREDE BU MANYAKLIGI YAPAN KİŞİNİN VAR OLABILECEGINI DÜŞÜNEREK ÇEVREYI DAHA DİKKATLICE İNCELEMELERİNİ ÖNEMLE DUYURURUZ..SEDODER EKİBİ OLARAK HALA OLAYIN ŞOKUNU ATAMAMIŞ BULUNMAKTAYIZ:( OLAYIN OLDUGU TAM ADRES İLK YERLEŞİM MAHALLESİ KÜTÜKÇÜ ALİ BEY PARKI BATIKENT ANKARA"

-------------------------------------------------------------

ÖNEMLİ: 
bu sözüedilen vahim olaya şahit olanların/olacakların derhal il orman ve su işleri müdürlüğüne bu dilekçe ile başvurması ve olayın toplumda infial uyandıracak kadar dehşet verici ve kamu düzenini bozacak nitelikte olması hasebiyle batıkent karakoluna da bilgi verilmesi, ihbarda bulunulması gerekmektedir. 
SAHİPSİZ HAYVANLARA EZİYET EDENLERİN ŞİKAYET EDİLMESİ - olaya ilişkin herhangi bir bilgisi bulunanların linkteki dilekçe ile il orman ve su işleri müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. 
OLAYIN OLDUGU TAM ADRES: İLK YERLEŞİM MAHALLESİ, KÜTÜKÇÜ ALİ BEY PARKI BATIKENT/ ANKARA

olayla bağlantısı bulunduğu düşünülen diğer olaylar ise şu şekilde: aynı bölgede daha önce de kesik bir kedi bacağının resmi hayvan haklarına duyarlı bir şahıs tarafından sosyal ağlarda paylaşılmış. yine batıkent çakırlar'da çok sayıda kedi ve köpeğin bir şahıs tarafından öldürüldüğü iddiaları mevcut. şaşmaz sanayi bölgesi civarında da hayvanseverler tarafından bakılmakta olan çok sayıda kedi ve köpeğin aniden ortadan kaybolduğu bilgisi de iletilenler arasında. özetle, her zaman belirttiğim üzere bu bölge ve civarında çok sayıda sanayi bölgesinin bulunması hasebiyle, diğer etkenlerin (belediye ve toplum) de etkisiyle batıkent/yenimahalle hayvan hakları ihlallerine son derece açık bir mahal. bu nedenle bu bölgede ikamet eden, çalışan hayvanseverlerin sokak canlarına karşı çok daha dikkatli ve özenli davranması, sadece mama ve su vermekle yetinmemesi, can güvenliklerini de gözetmesi, aksi halde belirttiğim hukuki yolları takip ederek, canların haklarını hukuki yollardan araması elzemdir.