Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

azerbaycan bakü'de kurtarılan tavşan canın hikayesi


  • daha önce de bahsettiğim üzere azerbaycan'da hayvan hakları oldukça kötü durumda olup, hem halk, hem de devlet tarafından sahipli/sahipsiz/yaban canları eziyet ve şiddet görmekte, öldürülmektedir. kısırlaştırma, barınak, besleme v.s. gibi devlet tarafından gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler mevcut değil. azerbaycan'da hayvan hakları ile ilgili detaylı bilgi edinmek için linkteki yazılarım okunabilir: http://www.turseng.com/search/label/Azerbaycan 

  • linkteki ilk yazı azerbaycan'da hayvan hakları ile ilgili yeni gelişmeleri, diğer yazılar eski olay ve tespitleri içermektedir. ilk yazıda da belirttiğim üzere azerbaycan'da bilinçli bir hayvan hakları savunucusu kitle oluşmakta ve hayvan haklarına yönelik çalışmalarda bulunmaktadırlar. 
  • bu yazıda söz edeceğim olay da yine böyle bir hayvansever tarafından kurtarılmasına vesile olunan tavşan can hakkında. bu olaydan tavşan cana sahip çıkan samira hanım'la ortak arkadaşımız sayesinde haberdar oldum. buna göre, 10-12 yaşlarında iki yaratık "çocuk" - zulüm ve çocuk kelimelrinin biraraya gelmesi ile oluşan ironi - bu yavru tavşan cana epey uzun zamandır oldukça kötü bakmakta, eziyet etmekteymiş. sözü edilen bu bayan eziyet edilen bu güzelim tavşanın durumunu farkediyor ve hemen olaya el koyarak canı bu pisliklerin elinden kurtarıp evine getirip bakıyor. can ilk resimlerden de görüldüğü üzere ilk başlarda son derece bakımsız durumda, açlık ve susuzluktan bir deri bir kemik kalmış, bakımsızlıktan, kötü koşullarda tutulmaktan her tarafı çok kötü yara olmuş. ilk geldiğinde bu yaralar nedeniyle zavallı, sevimli tavşan kötü kokmaktaymış. aç susuz, eziyet görmüş, bakımsız kalmış, kötü muameleye maruz kalmış bu tavşan can yeni evinde iyi bir bakımla, tedavi, sevgi ve şefkatle tekrar kendine gelmiş, tamamen iyileşmiş.
  • yaraları için merhem ve ilaç kullanılan bu tavşan can, aynı zamanda yaralara iyi gelen özel sabunlarla da yıkanmış. bolca su içip, çokça yiyecek tüketen bu güzelim can halihazırda maşallah çok iyi. benim tüm hayvanları sevmekle birlikte, tavşanlara yönelik özel bir ilgi ve sevgim olduğu bilinmekte. bu nedenle tavşancanlarla ilgili her türlü olay tarafımı son derece etkilemektedir. 
  • ayrıca, bu eziyet gören tavşanın kurtarılmasına vesile olan, onu iyileştiren, sevgi ve şefkat veren samira hanım'ı takdir etmekte olduğumu da belirteyim. 
  • aşağıda tavşancanın resim ve videolarından oluşan görselleri mevcut: 


NOT: kötü koşullarda tutulan, eziyet edilen, aç susuz bırakılan, şiddete maruz kalan veya terk edilen, yuva arayan yada tedaviye muhtaç tavşanlarla ilgili her türlü bilgi, ihbar, ilan ve duyuruyu şahsıma turseng@gmail.com email adresinden iletebilirsiniz. yine herhangi bir yayın altına bırakacağınız yorumla da tarafıma ulaşmanız mümkün. bu durumda yorum yayınlanmaz, doğrudan bana gelir, yorumu okuyarak haberdar olurum olaylardan.