Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

BARINAĞA TERK EDİLEN YUVA ARAYAN ENGELLİ TAVŞAN

                ŞEHİR                          İSTANBUL

ACIKLAMA
                    Bir süre önce BARINAĞA geldi. Evcil ve engelli bir tavşan.. Arka iki bacağında muhtemelen doğuştan bir anomali var.. Arka tarafını sürüyerek ilerleyebiliyor.. Bu şartlarda barınakta yaşaması  imkansız.. Tavşanlarla deneyimi olan, yardımcı olabilecek biri aranıyor.
Yer: İstanbul / Avrupa yakası
GORSEL-
tavşancanın önünde kedi/köpek maması görünmekte. maalesef tavşanlar konusunda bilgisiz olunması hasebiyle otçul bir can olan bu tavşanın önüne tavşan yemi konulacağına, kedi/köpek maması konmuş. tavşanlara asla süt ve mama gibi etçil canların tükettiği yiyecekler verilmez. zira bu gıdalar tavşanlarda bağırsak florasını bozarak ölüme sebep olur.
tavşan beslenmesi hususunda genel bilgisizlik nedeniyle yakın bir zamanda tavşan beslenmesi/tavşan yemleri başlıklı detaylı bir yazı yazacağım inş.

NOT: ENGELLİ CANLAR SAHİPLENMEDE/SAHİPLENDİRMDE ÖNCELİKLİDİR. bu ilkeyi asla unutmamak, sahiplenirken de, sahiplendirirken de engelli canlara öncelik vermek elzemdir. daha önce de belirttiğim gibi evinde engelli bir cana yer vermeyen hayvanseverlerin samimiyetinden ve hayvan sevgisinden şüphe ederim. zira bir tarafta barınak/sokak/orman/sanayi bölgeleri v.s. gibi yerlerde engelleri dolayısıyla yaşaması imkansız olan, söz konusu bu yerlerde engelli haliyle yaşama tutunmaya çalışan canlar varken, bu canlara evini açmamak, mutlak ölümlerine göz yummak, evinde sadece sağlıklı canlar barındırmak benim hayvan hakları savunuculuğu geçtim, hayvanseverlik anlayışıma bile uymuyor.
akla gelebilecek olası sorulara peşin yanıt: evet, benim evimde tamamı sokaktan sahiplenilen ve yine tamamı zorunlu nedenlerle eve alınan, sokaklarda yaşamaya devam etmeleri halinde ölecek olan canlar barınmakta. bu canlar arasında fiziksel ve denge engelli canlar da mevcuttur.
barınaklarda kedi ve köpeklerin bile yaşaması imkansızken, bu engelli tavşancanın barınakta yaşama tutunabilmesi imkansız. bu nedenle mutlaka ve evleviyetle bir eve alınmalı, istanbul'da ikamet eden gerçek hayvanseverler bu cana sevgi, şefkat ve ilgi görebileceği sıcak evini açmalı. doğuştan anomali nedeniyle veya sonradan şiddet gördüğü için veya başka herhangi bir nedenle felç kalmış olsa da, tedavisi mümkün değilse, yine bu şekilde evde gayet rahat ve mutlu bir şekilde yaşamına devam edebilir bu tavşancan. diğer engelli canlar gibi herhangi bir külfet yüklemeden mutlu mesut ev içinde yaşar, barınakta yaşaması mümkün olmayan bu can.