Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

mustafa sarıgül'ün hayvan "yaşam" köyü projesi (ölüm kampı projesi)

yazı için google'da görsel arattım, sarıgül destekçileri diye bu resim çıktı. bu başlarına gül konduran bayanlar sarıgül destekçisi. çok etkilendim, bu fikri bulmak kolay değil. epey beyin fırtınası yapılmış olduğu her hallerinden belli. yalnız ortadaki bayana gül yetmemiş, ona üzüldüm. pek mahsun bakıyor güllü bacılarına :( herkeslerin başında gülü var, onun niye yok? peki, ona da "püskevit" versek olur mu ki? hıı? olmaz mı?
destekleyenlerinin bulunduğunu fark ederek hayvan hakları adına üzülüp, şaşırdığım alıntı fikir.
alıntı kaynağı hayvanları korumakla yükümlü olduğu halde, bundan kaçınarak ölüm yasası gibi bir garabet değişiklik tasarısı hazırlayan şahıs - bakan veysel eroğlu'dur.
destekleyenlerin ölüm yasası metnini okumadıklarını, sözkonusu doğal yaşam parkı - apartılmış haliyle - hayvan yaşam köyü hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıklarını bildiğim için her zamanki gibi bilinçlendirme - bilgilendirme yönüne giderek, neyi desteklediklerini bilmelerini sağlamayı amaçlamaktayım. zira, bilmeyen bir insan bilmediği konudan sorumlu tutulamaz. önce bu garabet fikrin ilk kaynağını belirtmek, 2012 ve 2013 yılında sözlüğün de katıldığı ölüm yasası karşıtı mitingleri hatırlatmak ve en önemlisi - yürüyüşe katılanların karşı çıktıkları ölüm yasasının en temel maddesinin bu 7. madde olduğunu vurgulamak gerek.

http://www.turseng.com/…a-kanununda-degisiklik.html - 2012 yılında 5199 sayılı hkk'da değişiklik tasarısının 7. maddesinde, yürürlükte bulunan 5199 sayılı hkk md. 19'da değişik yaparak "sahipsiz hayvanlar için doğal yaşam parkları"nın kurulması öngörülmektedir. sarıgül isimli şahsın hayvanlara yönelik son derece saygısızca sarf ettiği "sokak hayvanlarını insanlara saygısızlık olarak" gördüğüne dair ifadeyi kendisine iade etmekte, böyle bir düşünceye sahip birinin yeryüzünde yaşıyor olmasını hayvanlara hakaret olarak gördüğümü eklemekteyim. böyle bir mantaliteye sahip birinin kopyalayarak (çok matah bir fikirmişçesine) üzerine yattığı doğal yaşam parkı - hayvan yaşam köyü gibi hayvanların sokaklardan tamamen toplatılmasını öngören bir fikir hayvan haklarına duyarlı ve vicdan sahibi her birey tarafından reddedilmeli, asla desteklenmemelidir. sokak canlarının yaşam hakkı ideolojik saplantıdan uzak bir şekilde savunulmalı, aksi hayvan hakları savunuculuğu değil, hayvan düşmanlığını barındırır.

hayvan haklarını apaçık ihlal eden her şahsı, siyasi kimliğinden bağımsız olarak değerlendirilmek, yapılması gereken sokak hayvanlarını sistemli şekilde kısırlaştırarak üreme kontrolünü sağlamakken, bundan maddi külfet üstlenmemek amacıyla kaçınarak sokak hayvanları sorununu onları asla sahiplenilmeyecekleri, bir süre tutulduktan sonra uyutulacakları ölüm kamplarına toplayarak çözmeyi planlayanları protesto etmek, bu tür hayvan hakları ihlallerine karşı hukuki yolları takip etmek gerekmektedir.
doğal yaşam parkları - hayvan yaşam köyleri türkiye'deki sokak hayvanlarının tamamını asla barındıracak kapasiteye sahip olmayacağı gibi, buraya toplanan sokak canlarının, kısırlaştırma gibi bir hizmetten bile kaçınan yerel yönetimler tarafından gereği gibi bakılmayacakları/beslenmeyecekleri/rehabilite edilmeyecekleri/son kertede uyutulacakları apaçık ortadadır, makul, normal, ortazekalı herkes tarafından görülmektedir.

bu fikri savunan, böyle bir değişikliği öngören ölüm yasasının mimarı veysel eroğlu da tarafımdan şu şekilde eleştirilmiştir.http://www.turseng.com/…onu-veya-veysel-eroglu.html

ilk linkte ölüm yasası tasarısının tam metni yer almaktadır. sarıgül diye çağrılan şahsın doğal yaşam köyü şeklinde apartma fikri 7. maddede yer almaktadır. ölüm yasası metninin tamamının okunarak her iki projenin de ölüm odaklı olduğunun farkedilmesini, veysel eroğlu'nun bu parlak fikrine karşı çıkıldığı gibi sarıgül'ün kopya fikrine de karşı çıkılması gerektiğini önemine binaen bir kez daha belirtirim.

her iki projenin de ölüm odaklı olmasına, sokak canlarının yaşam hakkına yönelik apaçık hayvan hakları ihlali içermesine rağmen, ideoloji gözlüğünü çıkartmadan, hayvan hakları söz konusu olduğunda bile ideolojik davrananların olması halinde bu başlığı ideolojik saplantı ve zararları konusunda örnek olarak vermek amacauygun bir davranış olacaktır.