Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

viaport avm'nin hayvan hakları ihlali

VİAPORT AVM'de bakımsızlık, açlık susuzluk ve hastalıktan yaşamını kaybetmiş olan bir tavşancan
"bünyesinde ruhsatsız hayvanat bahçesi barındıran, hakkında halka açtığı, teşhir ettiği bu bahçede bulunan onlarca tavşanın aç susuz, bakımsız, hasta halde tutulduğuna dair kuvvetli delillerle desteklenen iddialar bulunan, bir an önce şikayet yoluna gidilerek hem ruhsatsız hayvanat bahçesi çalıştırması, hem de bahçede yaşama tutunmaya çalışan çok sayıda canı kötü koşullarda tutarak ölümüne sebep olması hasebiyle her can için yüklü tutarda idari para cezası ve dilekçede belirtilen diğer yaptırımlara tabi tutulması gereken avm'nin hukuka aykırılığı.

"cuma günü tavşanların kaldığı bölümde iki tavşanın felç olduğunu ve can çekiştiğini gördüm. birinin ise uzun zamandır olsa gerek, ishal olduğu için poposunda büyük bir taş gibi dışkısı kurumuş ve onu sürüklemeye çalışıyordu. önceleri daha fazla tavşan olduğunu ve azaldığı dikkatimi çekti. sanırım tavşanların çoğu hastalık ve bakımsızlıktan dolayı ölmüştü. bulundukları ortam pislik içindeydi, su kapları da yoktu (ki tavşanlar çok su içer)."
                                
VİAPORT AVM'nin sorumsuzluğu yüzünden biri yaşamını kaybetmiş, biri hasta iki tavşan can. linkte belrttiğim dilekçeyi ilgili makama göndererek bu canların kurtarılmasını, avm'ye para cezası verilmesini, bu bahçenin kapatılmasını sağlayın

bu vahim olayı, ticari gelirini artırmak amacıyla hayvanat bahçesi kurarak canları eğlence amaçlı barındıran, bununla birlikte hkk ilgili hükümlerine aykırı olarak kötü koşullarda tuttuğu canların açlık ve susuzluk ve de hastalıktan ölmelerine sebep olan bu avm'ye giden bir hayvansever fark etmiş ve görsellerle birlikte sosyal ağlarda duyurmaya çalışmıştır.
hayvansever arkadaşın somut olayı aktardığı yazısı, bu hayvan hakları ihlaline dair dayanılmaz görseller, benim belirtmiş olduğum, takip edilecek olan hukuki yollar linkte: http://www.turseng.com/...tanbul-avmnin-hayvanat.html
herkes bu linkte belirttiğim şekilde il orman ve su işleri müdürlüğüne başvurarak şikayette bulunsun bu avm'yi ki, zavallı canların kanı yerde kalmasın, hakları aransın, hukuki yoldan yaptırımlar uygulansın. bu vahşeti işleyenlere karşı, benzer her hayvan hakları ihlalinde olduğu gibi fiili yaptırımlara da karşı olmadığımı özellikle belirtmek isterim. 

tabi sözettiğim bu fiili yaptırımlara boykot etmek, bu avm'den, bu hayvan hakları ihlali nedeniyle alış veriş yapmamak örnek olarak gösterilebilir. 

not: olayı şahsıma haber veren davsana teşekkürler."
ek: bu entry viaport başlığındaki entry'mden alıntıdır. 
linkteki dilekçede belirttiğim hukuki yol ruhsatsız hayvanat bahçelerine karşı takip edilecek şikayet başvurularında kullanılır. ruhsatlı hayvanat bahçelerinde tezahür eden hayvan hakları ihlallerine karşı takip edilecek hukuki yolu da inşallah kısa zamanda detaylı olarak belirteceğim.