Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

viaport avm'nin hayvan hakları ihlali - hayvan düşmanlığı

VİAPORT AVM bahçesinde çok sayıda tavşan yönetimin sorumsuzluğu ve hayvan sevgisinden yoksun olması hasebiyle bir köşede aç susuz, halsiz, hasta bir şekilde yaşama tutunmaya çalışmakta, bir  kısmı başaramayıp hayata gözlerini yummaktadır.  
"türkiye'de neredeyse heryerde sıklıkla görüldüğü üzere küçük veya büyük işletmelerin bünyelerindeki bir arsayı tel örgülerle çevreleyip içine tavşan, hamster, kuş, kedi, köpek, iguana v.s. doldurarak işletmesini sempatik gösterme çabasında olması ve bu yönüyle hkk ve hayvanat bahçelerine dair uygulama yönetmeliği hükümlerine aykırı olarak veteriner hekim ve yönetici bulunmayan, hayvanların aç susuz, bakımsız, hasta olarak hapsedildiği ruhsatsız hayvanat bahçeleri oluşturulması söz konusu olmaktadır.
viaport avm de bunlardan birisidir. viaport avm'nin hayvan hakları ihlali başlığında yazılanlar ve belirtilen linkteki dilekçenin okunması ve katılım sağlanması önerilmektedir. 

ek: bünyesinde sözünü ettiğim şekilde çok sayıda hayvanı ruhsatsız olarak tel örgüler arasına doldurarak sergileyen, halka açan, bu yönüyle maddi kazancını artırma derdinde olan ruhsatsız hayvanat bahçesi işleten işletmelerin görülmesi halinde linkte belirtilen dilekçe ile şikayet yoluna gidilir belirtilen makama". 
üst kısım hayvan dostu kurum başlığındaki kendi entry'mden alıntıdır.

ilaveten bir işletmenin hkk ve uygulama yönetmeliğinin 7. ve 8. md.lerine aykırı olarak tesis kurma izni ve ruhsat almaksızın belirttiğim şekilde bir arsayı çevreleyerek içine canları doldurup sergilemesiruhsatsız hayvanat bahçesi oluşturmak şeklinde hayvan hakları ihlalini ortaya çıkarır ve yaptırım gerektirir. 
ruhsatsız hayvanat bahçesi bu şekilde ayırt edilir.
1. çok sayıda hayvan bir alana toplanmıştır.
2. bu hayvanlar halka açık bir alandadır, sergilenmektedir. 
3. bu sergilenen hayvanlar ve alan bir ticari işletmeye aittir.

     
VİAPORT AVM bahçesinde çok sayıda tavşan can bu şekilde önlerinde yiyecek ve su olmadan, hasta ve bakımsız halde yaşamaya çalışmaktadır. bu canlar aç susuz, bakımsız, tedavisiz bırakılmak suretiyle yönetim tarafından ölüme terk edilmiştir. 

aleni surette hayvanat bahçesi olarak çalıştırılmasına rağmen ruhsatı bulunmayan hayvanat bahçelerinden farklı olarak bu tür gizli ruhsatsız hayvanat bahçelerine karşı da duyarlı olmak, tespit edildiğinde linkte belirtilen hukuki yolları takip etmek gerek.

son olarak, linkte belirtilen dilekçeyi direktiflere uygun olarak ilgili makama gönderin, gönderilmesini, katılım sağlanmasını temin edin. 
bu halihazırda ilgili avm'nin alanında aç susuz, hasta şekilde tutulan, eziyet gören tavşancanların kurtarılmasını, başka canların da bu eziyete tabi tutulmamasını sağlayacaktır. 


şahsımı da mutlu edecektir zira bugün tam 4 saat bu olayla ilgili dilekçeyi yazmakla uğraştım. bu vahim olay nedeniyle laptop başında çok fazla zaman geçirmiş oldum, şu an boynum hareket ettiremeyecek kadar çok ağrıyor. bu yüzden hazırlanmış olan bu dilekçe sadece kopyalanıp belirtilen adreslere gönderilirse memnun olurum.