Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

Viaport Pendik İstanbul - AVM'NİN HAYVANAT BAHÇESİ VAHŞETİ

bugün itibariyle sözlükten özellikle tavşanlara yönelik duyarlılığımı bilen davsan nickli yazar arkadaşın tarafıma ilettiği bu vahşetten haberdar oldum. bu korkunç hayvan hakları ihlaline bizzat tanık olan bir hayvansevere olayı sosyal meydada duyurmuştur.
kısaca istanbul'da bulunan VİAPORT isimli bir AVM ruhsatsız olarak çok sayıda tavşanı doldurarak teşhir ettiği bir "hobbi bahçesi" - hukuki tanımla "hayvanat bahçesi" açmış, bu ruhsatsız hayvanat bahçesinde tutarak, daha fazla müşteri çekmek, özetle ticari gelirini artırmak için bir araç olarak kullandığı , teşhir ettiği zavallı tavşanları aç susuz, bakımsız, tedavisiz, ilgisiz, hasta durumda bırakmış olduğu iddia edilmektedir. hukukçu olduğum için iddia tabirini kullanmaktayım, gerçekte durumun farkındayım, zira yazı ve resimlerden zavallı hayvancıkların durumu apaçık görülüyor. 
olayın hukuki değerlendirmesine gelirsek: 
bu avm HAYVANAT BAHÇELERİNİN KURULUŞU İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK hükümlerine aykırı olarak ruhsat almadan hayvanları teşhir etmekte, halka açmakta olduğu bir hayvanat bahçesi işletmektedir. 
MADDE 22. - İşletme sahipleri ve belediyeler hayvanat bahçelerini, doğal yaşama ortamına en uygun şekilde tanzim etmekle ve ettirmekle yükümlüdürler. Hayvanat bahçelerinin kuruluşu ile çalışma usul ve esasları Tarım ve Köyişleri Bakanlığının görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
MADDE 28. n) 22 nci maddeye uymayanlara, hayvanat bahçelerinde kötü şartlarda barındırdıkları hayvan başına altıyüzmilyon lira idarî para cezası uygulanır.
(9) Hayvanat bahçeleri, işletme ruhsatına sahip olmadan halkın ziyaretine açılamaz.
Tesis kurma raporu ve izni
MADDE 7 –
Hayvanat bahçesi ruhsatı
MADDE 8 
SONUÇ: bu avm hkk ve kanunun uygulama yönetmeliğinin ilgili hükümlerine aykırı davranmakta olduğundan, kanunu ve yönetmeliği uygulamakla görevli İL ORMAN VE SU İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE ilişiğinde görsellerin de bulunduğu şikayet dilekçesi ile şikayet başvurusunda bulunularak ilgili hukuka aykırılıklar nedeniyle belirtilen yaptırımların uygulanması talep edilir.
bu durumda ilgili müdürlük denetim yaparak hkk'a aykırılıkları tespit eder ve yönetmeliğin 23. ve hkk 28.de belirtilen yaptırımları uygular. buna göre 1. yaptırım: ruhsatsız çalıştırılan bu hayvanat bahçesine yönetmeliğin 7. ve 8. md.de belirtilen tüm koşulları yerine getirerek tesis kurma raporu ve izni ve de hayvanat bahçesi ruhsatı alması için süre verilir. bu süre içinde gerekli koşulları yerine getirerek ruhsat başvurusunu yapmaması halinde hayvanat bahçesi kapatılır. 2. yaptırım: işletmenin md. 22'e aykırı davranması hasebiyle md. 28'de belirtilen idari para cezası uygulanır. kötü koşullarda tutulan her hayvan için 600 tl para cezası verilir. 
ÖNEMLİ: bu kadar kötü koşullarda tuttuğu tavşancanları aç ve susuz ve de hasta bırakacak kadar önemsiz bulan bu avm, il orman ve su işleri müdürlüğü tarafından ilgili hükümlere aykırılık nedeniyle verilecek olan yüksek idari para cezası ve ruhsat açma zorunluluğuna elbette dayanamayacak, bu bahçeyi kapatacaktır. bu durumda müdürlükle birlikte hareket derek gönderilecek olan tavşanların güvenli bölgelere yerleştirilmesi gerekmektedir. istanbul'da bulunan hayvanseverlr buna mutlaka dikkat etsin, bu canların akibetini takip etsin. 

yukarıda belirttiğim hususlar ruhsatsız olarak çalıştırılan hayvanat bahçelerinin tamamı için geçerlidir, bu tür yerlerle karşılaşılması halinde bu belirttiğim yolların takip edilmesi gerekmektedir. takip edilecek olan bu hukuki yol, benzer şekilde çok sayıda hayvanı daracık bir alana, tel kafeslerin altına doldurup teşhir eden, hayvanat bahçeleri için öngörülen ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı davranarak olumsuz koşullarda ve ruhsatsız olarak hayvanat bahçesi işleten her şahıs ve kurum için caydırıcı olacaktır. bu nedenle benzer durumlarda ruhsatsız hayvanat bahçesi çalıştırma yönüne gidilerek belirttiğim hukuki yolların takip edilmesi elzemdir.
son olarak bu olayda yapılması gereken:  
alttaki somut olayı kopyalayıp, yukarıda belirttiğim hukuki hususları kopyalayarak ekleyip, bu resimlerle birlikte istanbul il orman ve su işleri müdürlüğüne elden/mektupla/emaille/faksla göndermek, ilaveten arayıp takip etmektir. istanbul@ormansu.gov.tr, bolge1@ormansu.gov.tr, dkmp@ormansu.gov.tr , hmumcuoglu@ormansu.gov.tr 
tel: 2122625756/1255
faks: 2122625179  İstanbul Orman Genel Müdürlüğü 02122627710  https://www.turkiye.gov.tr/bimer-basvuru - yukarıdaki emaillerin yanısıra dilekçeyi buraya da gönderin.

bu somut olayın aktarıldığı alttaki tırnak içindeki yazı olayın tanığı olan hayvansvere aittir:
"Viaport Pendik'te ziyaretçilere eğlence olsun diye Yönetim Hobby olarak kafeslerde hayvan sergilemekte. 21 Mart 2014 Cuma günü Tavşanların kaldığı bölümde iki Tavşanın felç olduğunu ve can çekiştiğini gördüm. Birinin ise uzun zamandır olsa gerek, ishal olduğu için poposunda büyük bir taş gibi dışkısı kurumuş ve onu sürüklemeye çalışıyordu. Önceleri daha fazla Tavşan olduğunu ve azaldığı dikkatimi çekti. Sanırım Tavşanların çoğu hastalık ve bakımsızlıktan dolayı ölmüştü. Bulundukları ortam pislik içindeydi, su kapları da yoktu (ki tavşanlar çok su içer). Hemen Viaport Yönetimi arayıp, 2 adet Tavşanın can çekiştiğini ve felç olduğunu söyledim. Veteriner kontrolü yapılıp yapılmadığını sorduğumda bir gün önce kontroller yapıldığını ve hiç bir hastalığa rastlanmadığını söylediler. Bu nasıl bir Veteriner, Tavşanlar bu duruma gelene kadar niye müdahale yapılmadığını sorduğumda, ısrarla hayvanlara gerektiği bakım yapıldığını söylediler. Ben de bunun üzerine kendilerini şikayet edeceğimi söylediğimde aldırmaz bir şekilde "tüm gerekli belgelerimiz mevcut, istediğiniz yere şikayet edin" diye yanıt aldığımda şok oldum. Bu durumu İstanbul Orman Genel Müdürlüğüne, Ankara Orman Genel Müdürlüğü ve BİMER'e bildirdim. Bir netice alır veya alamam, ARKADAŞLAR SİZDEN RİCAM, LÜTFEN SİZ DE BU DURUMA KARŞI DUYARSIZ KALMAYIN, VİAPORT YÖNETİMİNİ VE SAĞLIK KONTROLLÜNÜ YAPAN VETERİNERİ ŞİKAYET EDİN, AŞAĞIDAKİ NUMARALARDAN TEPKİNİZİ GÖSTERİN VE HAYVANLARIN ORADAN DERHAL ALINMASINI TALEP EDİN. 

hayvanat bahçesi vahşetinin mimarı avm'nin bilgileri bu şekilde buraya da tepki gösterin ilaveten.
Viaport Outlet Shopping
Yenişehir Mah. Dedepaşa Cad. No:19 
Via Port - Pendik / İstanbul
Tlf: 0216 696 10 01  "