Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

istanbul adalar'da atlara eziyet / büyükada / büyükada'daki fayton atlarıöncelikle tüm hıristiyanların paskalyasını kutlayarak, ikinci olarak bu dönemde aya yorgi ziyaretleri nedeniyle fayton atlarına yönelik eziyeti hatırlatarak hakkında söze başladığım ada. 
bilindiği üzere başta büyükada olmak üzere tüm adalarda idarenin akülü faytonlara çeşitli bahanelerle geçiş yapmaması nedeniyle fayton terörü yaşanmaktadır. bu terör hem ada halkına, hem de fayton atlarına yönelik ortaya çıkmakta, her daim devam etmektedir.
normal zamanlarda bile tam hızla devam eden fayton atı vahşeti, aya yorgi ziyaretleri sırasında had safhaya ulaşmaktadır. şöyle ki, bu dönemde atlara bir kaç kat daha fazla eziyet edilmekte, bu zavallı canlar istismar edilip sömürülmektedir.
2 saatlik bir yokuşu dini vecibeler gereği her insanın kendisi çıkması gerekirken, yine her zamanki gibi aç susuz, bitap, hasta atlar bu eziyete maruz bırakılmakta, tıka basa doldurulmuş faytonu bu bir deri, bir kemik, halsiz atlar çekmektedir yokuş yukarı.

her yıl bir kaç kez belirttiğim gibi bu sene de hatırlatma yapmaktayım. aya yorgi ziyareti yapacak hıristiyan ve meraklı müslüman şahısların bu ziyareti, dini amaçla gerçekleştirerek, sevap kazanmayı hedeflerken bu zavallı atlara eziyeti reva görmemesi, sevaba giden yolda canlılara işkence edilmesinin amacauygun olmayacağını bir an bile unutmaması gerekmektedir.

daha önce bu canlara yapılan eziyetlere dair dilekçe yazmış, katılım sağlanması için burada da belirtmiştim. 
facebook, twitter gibi sosyal ağlardan yararlanan hayvan haklarına duyarlı herkesin 23 nisan'da yapılacak olan aya yorgi ziyaretlerinde fayton kullanılmamasına, bilakis fayton kullanımının protesto edilmesi gerektiğine yönelik bilgilendirme içerikli paylaşımlarda bulunması yerinde olacaktır.

daha önce de bu konuda detaylı olarak yazmıştım, dilekçe linki de bu başlıkta: