Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

sahibinden.com - ücretsiz adı altında ücretli sahiplendirmeyi şikayet

hayvan hakları savunucularının yoğun baskıları sonucunda hayvan satışını güya yasaklayan site. "güya" çünkü büyükbaş, küçükbaş gibi çiftlik hayvanlarının aleni satışı devam etmekte, kedi, köpek, tavşan, kuş v.s. gibi pet hayvanlarının satışı ise gizli olarak, el altından tam hızla sürmektedir.

şöyle ki, pet hayvanlarının sahiplendirilmesine dair ilanlar, içeriğindeki "ücretsiz sahiplendirme" ibaresine rağmen bazı imalarla, artık standart hale gelmiş gizli ifadelerle ücretli satışa yönelik ortaya çıkmaktadır. 
genelde bu ilanlarda "site kurallarını bilenler arasın" türünden ifadeler yer alır, "ücretsiz olarak veriyorum" ifadesinin yanısıra. özetle, ilan sahibi şöyle diyor: "ücretsiz olduğunu sanan şahıs, boşuna arayarak rahatsız etme, site kuralları gereği ücretsiz yazdım, tabi ki! ücretli. parasıyla alacaksan ara, yoksa tezgahın önünü kapatma." 
tavşanlara yönelik özel hassasiyetim ve tüm ilanların takibinin imkansız olması hasebiyle bir kaç arkadaşım/yakınım tavşan ilan bölümünü takip ederek ücretli olduğu her halinde belli olan, üretici (ruhsatlı, ruhsatsız/kaçak/merdivenaltı v.s.) ve petshop'ların verdikleri görünürde ücretsiz,aslında ücretli ilanları şikayet ederek kaldırtıyor. 
ama her nedense holland lop, aslanbaş türü oldukça yüksek fiyatlı tavşanları ücretsiz olarak sahiplendirecek kadar iyiniyetli insanların mevcut olduğuna inanan ve çoğu zaman ilandaki apaçık "çiftliğimizin yavruları bunlar, kaçırmayın!" v.s. türünden ifadelere rağmen ilanları onaylayarak yayına sokmakta bir beis görmeyen site yönetimi yüzünden bir türlü bu bölümdeki apaçık hayvan istismarı, ücretli hayvan satış ilanları sona ermiyor, bu yönüyle hayvan hakları ihlalleri oluşturuyor, benim de sinirimi çok fazla bozuyor. 

bu resim sahibinden.com sitesindeki tavşan bölümünde yer alan görünürde ücretsiz, gerçekte ücretli ilanlardan birisinden alınmıştır. görüldüğü üzere zavallı hayvan son derece mutsuz, hastalıklı görünmektedir, önünde sadece kuru, küflü ekmek var, daracık kafeste hapsedilmiştir. işte bu görüntü petshop kanlı ticaret çarkının arkasındaki üretim yerlerini yansıtmaktadır, üretim vahşetinin bir delilidir. 

 ilanda görüldüğü üzere muhtemelen kaçak bir şekilde üretim yapan bir üreticiye ait ilan görülmektedir.
resimleri inceleyince çok mutsuz oldum, zira zavallı tavşancanlar son derece kötü koşullarda tutuluyor, zavallılar sırtlarından para kazanan kan emicilerin eziyetine maruz kalıyor. daracık, hemen her yeri kapalı derme çatma ve sıkış tıkış bir kafes içinde allah (c.c.) bilir hangi amaçlarla satın alınacakları günü bekliyorlar.

sözlükte bu siteyi takip eden çok sayıda insan olduğunu biliyorum, bu entry'yi halihazırda okuyan herkese - hemen şimdi linke giderek ilgili ilanı site yönetimine şikayet ederek kaldırtmasını önermekteyim. normalde bizler şikayet ediyoruz zaten ama toplu şekilde tepki gösterilmesinin sahibinden.com üzerinde daha etkili olacağı ortadadır. 
linkteki ilana giderek "ilanla ilgili şikayetim var" kısmına tıklayın. bir pencere açılacak. "diğer" şıkkını işaretleyerek 2 dk.da ilgili ilanı şikayet edin. 

özetle, ilanın üreticiye ait olduğunu, ücretsiz sahiplendirme olmadığını, bu yönüyle site kurallarına aykırı olduğundan (sitede canlı hayvan satışı yasak zira) kaldırılması gerektiğini belirtin, bu tür ilanları yayınlarken dikkatli olmalarını, içeriğinden ücretli olduğu anlaşılan ilanları ve sürekli sahiplendirme ilanı veren şahıslara ait ilanları yayınlamamalarını talep edin.

daha sonra internet üzerinden hkk hükümlerine aykırı bir şekilde hayvan satışı yapan sitelere gönderilmek üzere yıllar öncesinden hazırlayıp kullandığım dilekçeyi güncelleyerek, hayvan satışına izin veren sitelerin listesi ile birlikte, toplu tepki gösterilmesi amacıyla yayınlayacağım inşallah. örn. intoko, elokat v.s.

ilgili konular da okunsun, detaylı fikir edinilsin:

KENDİ HAYVANINI ÜRETEREK YAVRULARINI SATANLARA KARŞI ŞİKAYET YOLU - yazıyı okumak için linke gidin. 

2. 
HAYVAN SAHİPLERİNİN KISIRLAŞTIRMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ - YAZIYI OKUMAK İÇİN LİNKE GİDİN.