Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ADALAR'DA FAYTON ATI VAHŞETİ DEVAM EDİYOR

büyükada ve diğer adalarda süregelen fayton atları vahşetine dair uzun zamandan beri hem şikayet dilekçesi, hem de sıklıkla hatırlatma yazıları yazmaktayım. sahibi tarafından eziyet edilen atların tespit edilmesi halinde kullanılacak olan şikayet dilekçesi bu linkte:
 BÜYÜKADA'DA FAYTONCULUKTA KULLANILAN ATLARA EZİYETLE İLGİLİ ŞİKAYET DİLEKÇESİ 

fayton atı vahşetinin çözümü bu 2 yolla gerçekleşecektir.
1. adalar'da fayton atlarının kullanımından tamamen vazgeçilmesi, birara gündeme gelip, idarenin umursamazlığı nedeniyle sürekli ertelenen planın gerçekleşmesi - akülü faytonlara geçiş.
2. fayton atlarının halihazırda maruz kaldığı eziyetin şikayet edilerek, atların kurtarılması, eziyet edenlere yaptırım uygulatılması.

daha önce de bir kaç kez belirttiğim üzere adalarda atlar hkk hükümlerine aykırı olarak sahipleri tarafından bakımları ihmal edilmekte, fiziksel kapasitelerini aşacak şekilde çalıştırılmakta, dövülmekte ve bu yönüyle hastalığa açık hale getirilmekte, psikolojik ve fiziki saldırıya maruz bırakılmakta, günlerce aç susuz ve kendi hallerine bırakılmakta, hasta olduklarında tedavi ettirilmemekte, özetle hayvan sahiplerine hayvanları koruma kanunu ile verilen yükümlülükler bu atların sahipleri tarafından tamamen ihmal edilmektedir.
buna ilaveten, güçten düşmüş, yaşlanmış, artık faytonlarda çalıştırılamayacak hale gelmiş olan atlar yine sahipleri tarafından adada gözden uzak, ıssız yerlere bırakılmakta, ölüme terk edilmektedirler.
nadiren de olsa bu şekilde ölüme terk edilen atları fark eden adalılar, hayvanın kurtarılması için uğraşmakta, uzun zamandır aç susuz kalan, hastalanan atların tedavi edilmesini sağlamaktadırlar.
altta yine bu şekilde sahipleri tarafından ölüme terk edilen, farkedilip kurtarılan atın görselleri mevcut.

hayvan haklarına duyarlı herkese yukarıda belirttiğim sorunun çözümüne yönelik 2 yola giderek fayton atı vahşetinin sona erdirilmesine yönelik çalışmalarda bulunmasını önermekteyim:
1. yol istanbul büyükşehir belediyesine müracaat ederek (tel/faks/şahsen/twitter/facebook gibi sosyal ağlardaki hesaplarından v.s.) adalarda fayton atlarının kullanımına son verilmesini, bir an önce, gecikmeksizin akülü faytonlara geçiş yapılmasını talep etmek.
2. kendi atını aç susuz bırakan, bakımını ihmal eden, gücünü aşacak şekilde çalıştırarak eziyet eden, döven, yaralayan, tecavüz eden şahısları istanbul il orman ve su işleri müdürlüğüne yukarıdaki linkte belirtilen dilekçe ile başvurarak şikayet etmek. bu durumda şikayet dilekçesinde belirtilen yaptırımlar uygulanır atın sahibine, ata da el konur. 

 büyükada'da ölüme terkedilmiş olarak bulunan, hemen fakülteye alınarak tedavi ettirilen can. 
fakülteye aldırılarak tedavi ettirilen, tedavi sonucu kendine gelen, iyileşen, yaraları sağalan can. fiziksel yaraları kadar manevi yaralarının da bir an önce iyileşmesini dilerim.

canın kurtulmasına vesile olanlar adını balkız koymuşlar

balkız'ı istanbul'da ikamet eden arkadaşlar ziyaret edebilir, yiyecek götürüp sevebilir. 
******
başka bir olay
altta resimleri görülen at yine adalarda faytonculukta kullanılan, ancak sahibi tarafından bakımı ihmal edilen, hasta olmasına rağmen çalıştırılmaya devam edilen, iltihaplı, kurtlanmış yaralarına rağmen veteriner hekim çağrılarak tedavi ettirilmeyen, yine adalıların tespit ederek kurtarılması için uğraştığı başka bir can.
bu tür canları farkettiğinizde hemen yukarıda belirttiğim şekilde yazmış olduğum örnek dilekçeyi olaya uyarlayarak, ata eziyet eden sahibinin açık adresi, kişisel bilgileri ile birlikte il orman ve su işleri müdürlüğüne şikayet edin. unutmayın, belki atın bu halde olduğunu, eziyet gördüğünü farkeden ilk ve tek insan siz olacaksınız. kurtulmasına vesile olacak tek kişi sizsiniz. bu yüzden "ne de olsa başkaları da farkeder, uğraşmayayım ben şimdi" diyerek yüzünüzü çevirip gitmeyin. mutlaka şikayet yoluna giderek canın kurtarılmasına vesile olun.