Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi

bu foto kalbimi çok burkuyor. hayvan hakları ihlallerine dair en kalp burkan fotolardan birisidir bu. zira burada sahibi tarafından yaşlandığı/hastalandığı v.s. için ıssız bir yerde ölüme terk edilen bir can var. bu canın böyle çaresizce ölüme yatmış olması, ölümü bekliyor olması dayanılmaz geliyor.  farkedilmese bu şekilde yata yata aç susuz, hasta haliyle yavaşça ve kimsesizce ölecekti tek başına.

neyse ki, adada vicdanlı insanlar da mevcut ve bu canı farkedip bir kaç hayvan hakları savunucusuna haber veriyorlar ve bu can fakültede tedaviye alınıyor, şu an itibariyle durumu böyle. istanbul'da ikamet eden hayvanseverlere fakülteye giderek bu canı ziyaret etmelerini, meyve, sebze ve çok ihtiyaç duyulan talaş götürmelerini önermekteyim. DETAYLI BİLGİ VE BENZER DURUMLARDA KULLANILACAK ŞİKAYET DİLEKÇESİ İÇİN LİNKE GİDİN: ADALAR'DA FAYTON ATI VAHŞETİ DEVAM EDİYOR 
"hayvan hakları ve hayvan hakları ihlallerinin teorik olarak hayvan haklarına duyarlı herkes tarafından bilinmesi gerektiğini düşünmekle birlikte, çoğunlukla hayvanlarla ilgilenen kimselerin bu bilgilerden yoksun olduğunu, hayvan hakkı ihlali ile karşılaşanların başvuracakları mercii ve uygulanacak yaptırım hakkında, hatta çoğunlukla söz konusu ihlalin şikayet edilebilir olup olmadığı hakkında bile tereddüde düştüklerini gözlemlediğimden, hakkında ilgili kısımlara somut olaya göre eklemeler yapılarak veya doğrudan kullanılabilecek şekilde dilekçe yazdığım ihlallerden birisi.
hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi
http://www.turseng.com/…na-eziyet-eden-sahslar.html - ilgili şikayet dilekçesi linkte yer almaktadır.

"kendi hayvanına eziyet eden şahsın kimliğinin ve açık adresinin bilinmemesi halinde de yine bulunulan ilin orman ve su işleri müdürlüğüne belirtilen hazır dilekçeyle müracaat edilmesi gerekmektedir. dilekçeye olayın ayrıntılarını detaylı olarak ekleyerek, mobese görüntülerine dair detayları da ilave etmeniz (görüntülere nasıl ulaşılabileceği, olay saati, tarihi belirtilecek, görüntüler elinizdeyse bu kayıtlar ilişikte bir dosya içinde sunulur) ve söz konusu hayvana eziyet ederek hayvan haklarını ihlal eden şahsın bulunmasını ve dilekçede belirtilen yaptırımların uygulanmasını talep etmeniz gerekmektedir.
bu olayda tek fark şahsın açık adres ve kimliğinin bilinmiyor olmasıdır ki, belirttiğim şekilde il orman ve su işleri müdürlüğüne başvurmanız halinde müdürlük emniyetle bağlantıya geçerek şahsı tespit eder ve de ilgili yaptırımları uygular."
bu kısım "hayvanına eziyet ettiği görülen şahsın açık kimliğinin ve adresinin bilinmemesi halinde hangi yolun takip edilebileceği" sorusuna vermiş olduğum yanıt olup, kendi hayvan hakları blogumdan kopyalanmıştır.
söz konusu soru tam olarak bu şekilde:
" ben yolda köpeğini gezdiren birisinin köpeği çöpe doğru gidiyor diye tasmasıyla çekiştirip kaldırıp tüm gücüyle savurup yere çarptığına şahit oldum. köpek yerden uzun süre kalkamadı. sonra şahıslar uzaklaştı fakat ben mobese kameralarından görüntülere ulaştım. yalnız şahısların ad soyad gibi kimlik bilgilerini bilmiyorum ne yapabilirim?""

özetle, kendi hayvanına eziyet eden, döven, öldüren, yaralayan, aç ve susuz bırakan, tecavüz eden, fazla sıcak veya soğuk ortamda bırakan, kısaca kendi hayvanına kötü muamelede bulunan varlıkların tespit edilmesi halinde linkte belirtilen şikayet dilekçesi ile olayın vuku bulduğu ilin orman ve su işleri müdürlüğüne başvurulur. bu durumda ilgili kurum 1. hayvanı sahibinin elinden alır. 2. sahibine idari para cezası verir. 3. söz konusu sahibin bir daha hayvan sahiplenmesini engeller.
tüm detaylar, dilekçe ve açıklamalar için linke gidin.