Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

köpeğe ağızlık takılması

(bkz: tehlikeli köpeklerle ilgili yasal düzenleme) olan ilgili genelgenin 7. maddesi gereği tosa, pitbull, fila ve dogolar için yapılması zorunlu olup, olası ihmallere karşı desteklediğim/katıldığım ifade.
hem diğer canların ağızlıksız dolaştırılmadan kaynaklanabilecek olumsuz ihtimallerle görebileceği zarara karşı, hem de bizzat ağızlıksız dolaştırılan canın yaşam hakkının korunması gerektiğinden hareketle mutlaka uygulanması gerekmektedir. bu dört tür köpeği ağızlıksız dolaştıranların görülmesi halinde hemen uyarın, şahsen ben tespit ettiğimde hemen uyarıyorum. zira yukarıdaki cümlenin 2. kısmında belirttiğim üzere, ağızlıksız dolaştırmadan kaynaklanabilecek herhangi bir olumsuz olayda bu zavallı canlara belediye tarafından derhal el konulmakta, hayvan barınağa hapsedilmekte, dostundan ömür boyu ayrılmaktadır. 
bunun meydana gelmemesi için ağızlıksız dolaştırmayın, dolaştıranları detaylı şekilde bilgilendirerek uyarın. 

ağızlık takma zorunluluğu ile birlikte ilgili canlar için çok sayıda zorunluluk da öngörülmüştür. 
kısırlaştırma yükümlülüğü mevcut bu 4 tür can için, satma, üretme, hediye etme yasak. diğer çok sayıda husus için:
(bkz: pitbul sahiplerinin sorumluluk ve yükümlülükleri)
(bkz: tehlikeli köpeklerle ilgili yasal düzenleme)

ek: reel yaşamda veya sanal ortamlarda bu 4 tür köpeğin üretilerek satıldığının/hediye edildiğinin (peçeleme - gerçek olayı olduğundan farklı gösterme - hediye adı altında satma gibi) tespiti halinde yukarıdaki linklerde belirttiğim makama, bir şikayet dilekçesi ile ilgili şahsı mutlaka şikayet edin, bu durumda yine linkte belirttiğim yaptırımlar uygulanır ilgili şahsa.