Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

sahibinden.com'da hayvan satışının devam etmesi

"hayvan hakları savunucularının yoğun baskıları sonucunda hayvan satışını güya yasaklayan sitenin gerçekte satışa dolaylı ve doğrudan izin vererek hayvan haklarını ihlal etmesi.
"güya" çünkü büyükbaş, küçükbaş gibi çiftlik hayvanlarının aleni satışı devam etmekte, kedi, köpek, tavşan, kuş v.s. gibi pet hayvanlarının satışı ise gizli olarak, el altından tam hızla sürmektedir.

şöyle ki, pet hayvanlarının sahiplendirilmesine dair ilanlar, içeriğindeki "ücretsiz sahiplendirme" ibaresine rağmen bazı imalarla, artık standart hale gelmiş gizli ifadelerle ücretli satışa yönelik ortaya çıkmaktadır. 
genelde bu ilanlarda "site kurallarını bilenler arasın" türünden ifadeler yer alır, "ücretsiz olarak veriyorum" ifadesinin yanısıra. özetle, ilan sahibi şöyle diyor: "ücretsiz olduğunu sanan şahıs, boşuna arayarak rahatsız etme, site kuralları gereği ücretsiz yazdım, tabi ki! ücretli. parasıyla alacaksan ara, yoksa tezgahın önünü kapatma." 
tavşanlara yönelik özel hassasiyetim ve tüm ilanların takibinin imkansız olması hasebiyle bir kaç arkadaşım/yakınım tavşan ilan bölümünü takip ederek ücretli olduğu her halinde belli olan, üretici (ruhsatlı, ruhsatsız/kaçak/merdivenaltı v.s.) ve petshop'ların verdikleri görünürde ücretsiz,aslında ücretli ilanları şikayet ederek kaldırtıyor. 
ama her nedense holland lop, aslanbaş türü oldukça yüksek fiyatlı tavşanları ücretsiz olarak sahiplendirecek kadar iyiniyetli insanların mevcut olduğuna inanan ve çoğu zaman ilandaki apaçık "çiftliğimizin yavruları bunlar, kaçırmayın!" v.s. türünden ifadelere rağmen ilanları onaylayarak yayına sokmakta bir beis görmeyen site yönetimi yüzünden bir türlü bu bölümdeki apaçık hayvan istismarı, ücretli hayvan satış ilanları sona ermiyor, bu yönüyle hayvan hakları ihlalleri oluşturuyor, benim de sinirimi çok fazla bozuyor. 

sözlükte bu siteyi takip eden çok sayıda insan olduğunu biliyorum, bu entry'yi halihazırda okuyan herkese - hemen şimdi linke giderek ilgili ilanı site yönetimine şikayet ederek kaldırtmasını önermekteyim. normalde bizler şikayet ediyoruz zaten ama toplu şekilde tepki gösterilmesinin sahibinden.com üzerinde daha etkili olacağı ortadadır. 
linke giderek ilanlara tek tek tıklayın, tüm ilanlar hayvanları evde üreterek satan, yüzsüzce canların sırtından para kazanan tek bir kişiye ait. "ilanla ilgili şikayetim var" kısmına tıklayın. bir pencere açılacak. "diğer" şıkkını işaretleyerek 2 dk.da ilgili ilanı şikayet edin. 


"özetle, ilanın üreticiye ait olduğunu, ücretsiz sahiplendirme olmadığını, bu yönüyle site kurallarına aykırı olduğundan (sitede canlı hayvan satışı yasak zira) kaldırılması gerektiğini belirtin, bu tür ilanları yayınlarken dikkatli olmalarını, içeriğinden ücretli olduğu anlaşılan ilanları ve sürekli sahiplendirme ilanı veren şahıslara ait ilanları yayınlamamalarını talep edin."

daha sonra internet üzerinden hkk hükümlerine aykırı bir şekilde hayvan satışı yapan sitelere gönderilmek üzere yıllar öncesinden hazırlayıp kullandığım dilekçeyi güncelleyerek, hayvan satışına izin veren sitelerin listesi ile birlikte, toplu tepki gösterilmesi amacıyla yayınlayacağım inşallah. örn. intoko, elokat v.s."