Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

VİAPORT AVM'NİN HAYVAN HAKLARI İHLALİ - GÜNCEL

bir süre önce haberdar olup, şikayet yoluna gidilmesi için hukuki çözüm sunduğum hukuka aykırılık.
ilgili hayvan hakları ihlaline karşı başvurulacak hukuki yolları ve başvuru makamını detaylı olarak belirtmiş, olayın tanığı şahsın sosyal ağlarda paylaştığı resimlerle birlikte şikayet edilmesini önermiştim hayvan haklarına duyarlı şahıslara.

bir süre önce şikayet makamının - olayda istanbul il orman ve su işleri müdürlüğünün şikayete şu şekilde yanıt vermiş olduğu iletildi bana dilekçe gönderen hayvansever bir şahıs tarafından:
                                                           *****

*"ilgili yerlere gönderdiğim maile, bahsi geçen yerin incelendiği ve bir sorun görülmediği gibi saçma bir cevap geldi. ama ben bir sorunla karşılaşmadıklarına hatta orayı incelediklerine inanmıyorum. şikayet için yapabileceğimiz başka ne var sizce?".
türkiye'de il orman ve su işleri müdürlüklerinin - hayvanları korumakla yükümlü, hkk hükümleri gereği çok sayıda hayvan hakları ihlalinde yaptırım uygulamak yetkisine sahip, şikayet merciilerinin sorumluluk ve görevlerini gereği gibi yerine getirmediği bilinen ve varlığı yadsınamaz bir gerçek.
bu nedenle şikayette bulunduktan sonra takibini iyi yapmak, yaptırım uygulatmaya çalışmak, yaptırım uygulamayan il orman ve su işleri müdürlüklerini orman ve su işleri bakanlığına şikayet etmek, dahası bu kurumlara karşı idari dava açmak gerekmektedir. 

türkiye'de görevlerini gerektiği şekilde yapmayan, en pasif, vurdumduymaz, tipik memur zihniyetlilerin çalıştığı, mesai dahilinde örgü örüp, bilgisayarda oyun oynayarak, haksız yere - havadan maaş alan şahsıların bulunduğu il orman müdürlükleri sırasıyla, izmir ve istanbul'dur.
                                                  *****
yukarıda yer alan, tarafıma bilgi ve soru olarak yöneltilmiş bulunan yoruma verdiğim yanıt da şu şekildedir: 
*"belirttiğim gibi istanbul'da ikamet edenlerin bu avm'nin yasadışı hayvanat bahçesini kontrol edip, buradaki canların son durumunu tespit etmeleri, yeni görseller edinmeleri gerekmektedir. zira gelişmelerden sonra buranın son halinin nasıl olduğunu bilmiyorum. 
durum hala aynıysa, bu durumda ilgili makama yaptırım uygulamayan, şikayetlere "bir sorun görülmedi" şeklinde yanıt veren istanbul il orman müdürlüğü, orman ve su işleri bakanlığına şikayet edilir, görevlerini gereği gibi yerine getirmediği için. 
2. olarak ilgili avm bu sefer bimer'e şikayet edilip, il orman müd.nün olayla ilgilenmediği de ilgili şikayete eklenir. 
3. olarak avm'nin hayvan haklarına duyarlı şahıslar tarafından sıkça aranarak sözkonusu şikayetin kendilerine de iletilmesi, sosyal ağlarda olayın yayılarak avm'ye tepkilerin artması, avm'nin boykot edilmesi, yasadışı hayvanat bahçesini kapatana kadar buradan alışveriş yapılmaması sağlanabilir."
bu olayla ilgilenen, söz konusu avm tarafından kötü koşullarda tutularak eziyet edilen tavşan ve pony'lerin kurtarılmasına vesile olmak isteyen tüm hayvan hakları savunucularına bu yolların takip edilmesini önermekteyim.