Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

ankara'da tecavüz edilip öldürülen tavşana dair yeni bilgiler

hayvanları koruma kanununun tck değil, kabahatler kanunu kapsamında olması hasebiyle bize göre suç, mevzuata göre kabahat olan hayvan öldürme, yaralama, işkence, eziyet ve tecavüz gibi vahşet eylemlerinin ya yaptırımsız kalması yada yetersiz yaptırım uygulanması nedeniyle kamu vicdanını yaralayan hayvan hakları ihlallerinden birisi.

suç olarak değil kabahat olarak nitelendiği için adli yargılama yapılamamakta haliyle bu tür vakalara. bu tür hayvana kötü muamele hallerine yaptırım uygulamakla yetkili kurum orman ve su işleri bakanlığı. bu bakanlık da işlerin hızlı görülmesi amacıyla yetki devri yaparak bu görevi orman ve su işleri bölge müdürlüklerine vermiştir. (eski idari sisteme göre il orman ve su işleri müdürlükleri, ikide bir hem bakanlığın adını, hem de idari sistemi değiştirip duruyorlar). 
bu bölge müdürlükleri yetkililerinin de uygulamakla yükümlü oldukları mevzuatı bilmiyor olmaları hasebiyle tüm hayvan hakları ihlallerine yönelik hukuki takipte hazırladığım dilekçelerde hem hukuka aykırılık halini, hem de uygulanacak hükümleri belirtirim. 
bu olayda da detaylı şekilde hazırlanmış şikayet dilekçesinin yanısıra fotolar, tanıklar, tavşana müdahale etmiş olan veteriner kliniği ve fail pislik "çocuk"un adı, annesinin adı ve iletişim bilgilerini ilettim bu yetkili kuruma.
yoğun tepki ve baskı aldığı, özetle olay kamuoyunda infiale neden olduğu için kurum da gayet istekli görünüyordu yaptırım uygulamaya. gel gör ki, tipik tembel memur zihniyeti nedeniyle, failin annesine telefondan ulaşamayınca, adres bulunmadığı gerekçesiyle başvuruyu beklettikleri, işlem yapmadıkları bilgisi ulaştı tarafıma. 
halbuki, tanık şahıs ve dernek yetkililerinin telefon bilgileri de yer almakta dilekçede. ısrarla annesine ulaşılamazsa veya ulaşılır da anne olacak o varlık adresi vermezse, tanık derneğin bilgisine başvurulması ve adresle birlikte olayın kendisinden de dinlenmesi belirtilmişti hem dilekçede, hem de sözlü olarak kendilerine.   her neyse. bu bilgisayarda oyun oynayıp, örgü ören ve sürekli izin alıp işe gelmeyen (odada 5 kişi çalışıyor, ancak şimdiye kadar beşini bir arada görmek mümkün olmadı, sürekli en az üçü izinli oluyor ne hikmetse) tipik memurlar yüzünden muhtemelen bu çöplük "çocuk" işkencelerine devam ediyor ki, tavşana yaptığının birebir aynısının o "çocuk"un başına gelmesini rabbimden diliyorum her daim. çocuk ve güya özel eğitimli olması umurumda değil, hayvanlara daha fazla zarar vermemesi için toplumdan izole edilmiyorsa, bir an önce gebersin inşallah ki, diğer küçük çocuk ve hayvanlar bu pisliğin şerrinden kurtulmuş olsun. nasıl özel eğitimliyse bu yaşta müstehcenliğe akıl edebiliyor. 
özetle, bu sorumsuz memurların yapması gerekeni yine biz yapıp dernekten adresi aldık, yarın daha önce dilekçeyi de götürüp teslim eden yakınım, şahsen kuruma giderek adresi iletecek ve hemen harekete geçilmesini, bu pislik "aile"ye idari para cezası uygulanmasını ve bir daha hayvan sahiplenmesinin engellenmesini talep edecek.
gelişmeleri buradan ve blogdan belirteceğim.
(bkz: megan yasası) - elzemdir.