Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

yençiftlik hayvan barınağına dair güncel bilgiler


tekirdağ ereğli belediyesine bağlı yeniçiftlik barınağına dair yeni bilgiler bu şekildedir: buna göre barınağın şikayet edilmesi, belediyenin yoğun tepkilere maruz kalması üzerine chp belediyesine bağlı bu barınağa girişler belediye yetkilileri tarafından yasaklanmış. bugün itibariyle bağış yapılan mamaları alarak sözkonusu barınağa hem mama dağıtımı, hem de barınak temizliği için giden gönüllüler, kilitli kapılarla karşılaşmışlar. barınak
canlarının günlük mama ihtiyaçlarını kapıdaki görevliye teslim edip geri dönmek zorunda kalmışlar.
şimdi, aslında belediyenin, yetki, sorumluluk ve yükümlülükleri arasında bulunan barınak canlarını besleme, temizlik ve sağlık hizmeti sağlama görevini yerine getirmemesi sonucunda çok sayıda canın açlık, hastalık ve bakımsızlıktan yaşamını kaybetmesine izin vermemek için hayvan haklarına duyarlı şahısların kendi gelirleri ile satın alıp bağış için gönderdikleri mamaların, gönüllüler tarafından canlara dağıtılmasına, barınaktaki antihijyenik ortamın ortadan kaldırılması, canların sağlığının korunması için temizlik yapılmasına bile izin vermeyen hayvan hakları ihlalcisi bir belediye mevcut ortada.
tekrar ediyorum, belediye barınaklarından belediyeler sorumludur. belediyelere her sene kısırlaştırma, tedavi ve besleme bedeli ödenmektedir hazineden. ama olayımızda sözkonusu olan ereğli belediyesinin bu işler için ayrılan ödeneği gereği gibi kullanmadığı iddia edilmekte ve bu iddialar çeşitli görsel ve de tanık beyanları ile desteklenmektedir.
daha önce de belirttiğim üzere, barınağa mama bağışına devam edilmesi gerek, buradaki canların ölmemesi için zira belediye hiçbir şekilde mama temin etmemekte.
ancak öte taraftan ilgili linkteki yazımda da belirttiğim üzere belediye, görevlerini yerine getirmeye zorlanmalı, bir an önce kendisine verilen yüklü ödeneği, amacına uygun olarak, barınak canları için kullanmalı.
barınak canlarını beslemeli, temizlik görevlilerine barınağı temizletmeli, sürekli kadrolu bir veteriner bulundurmalı, sokaklardaki kedi ve köpekleri de hkk'nun hükümleri gereği, bu kanunla kendisine verilen görev kapsamında kısırlaştırıp, aşılatıp, alındığı yere sağ salim bırakmalı. bu işlemleri de yerel hayvan koruma görevlileri ve veteriner hekim refakatinde yapmalı.
tüm bunların sağlanabilmesi için linkte belirtilen dilekçeyi göndermeye, belirtilen yoları takip edip/ettirmeye devam:  http://www.turseng.com/2014/06/tekirdag-yeniciftlik-hayvan-barinaginda.html - YENİÇİFTLİK BARINAĞI VAHŞETİNE DAİR DETAYLI BİLGİ VE GÖRSELLER LİNKTE.

not: halihazırda bu barınağın gönüllülerine türkiye'nin dört bir yanından toplam 70 paket mama ulaştığı, daha da gelmeye devam ettiği belirtilmekte ve şahsımı mutlu etmekte. 
barınak gönüllüsü sevin asma ve ebru elgöç dışındaki isim/kurum/kuruluşlara bu barınak için mama bağışı yapılmaması gerektiğini, bu barınakla ilgilenen bu iki gönüllünün güvenilir olması hasebiyle sadece bu iki isme mama gönderilmeye devam edilmesi gerektiğini önemine binaen vurgulamaktayım. mama bağışı yapılacak adrese de yukarıdaki linkten ulaşılabilir.
güncel bilgi: bugüne kadar 205 paket mama bağışlandığı bildirilmekte. bu mamalar gönüllüler tarafından köpeklere dağıtılmaktaymış.
bu arada kötü, kalitesiz mama değil, kendi canınıza hangi mamadan yediriyorsanız o mamadan göndermenizi önermekteyim. ayrıca TAVŞAN, KUZU, AV HAYVANI İÇERİKLİ MAMA SATIN ALMAYINIZ, ALDIRMAYINIZ, KENDİ CANINIZA DA, BAĞIŞ YAPTIĞINIZ CANLARA DA BU ÜÇ TÜR HAYVANIN ETİNDEN YAPILMIŞ MAMA VE AKSESUARLAR ALMAYINIZ.