Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

HAYVAN DENEYİ VAHŞETİ - Hayvan Deneylerinde Uygulanan Testler


uzun adı hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen deneylerde yapilan testler şeklinde olan, tamamı ölümcül ve hayvanlara acı veren, ilerideki nesiller tarafından barbarlık olarak adlandırılacak olan işkence yöntemleri.
"
draize testi
bu testte tavşanın veya kemirgenlerin gözlerine test yapılacak madde (şampuan, ruj, çamaşır suyu, deterjan v.b.) sıkılmak veya damlatılmak suretiyle uygulanıyor. deney yapılan hayvanın gözünü kaşımaması için kafası bir kutuya sıkıştırılıyor. bu testler çoğu zaman bir kaç kez daha gerçekleştiriliyor. bazen testi yapanlar araştırma sonucunu etkilememesi koşuluyla anestezi uygulayabiliyorlar. bu deney sürecinde deney yapılan hayvanın çektiği acının hafifletilmesi için ise kesinlikle her hangi bir ağrıkesici verilmiyor. bu maddelerin ciddi hasarlara yol açması nedeniyle tavşanlar görme yeteneklerini kaybediyor. kozmetik sektörünün var olan ürünleri geliştirmek ve piyasaya yeni ürünler sürmek amacıyla her yıl yüz binlerce hayvan görme yeteneğinden yoksun bırakılmakta ve tarifi imkansız acılara maruz kalmaktadırlar. 
başları mengeneyle sıkıştırılarak bu testin uygulandığı tavşanların görüntüsünü görmek ve hayvan deneyleri uygulayan şirketlere tepki göstermek, deney hayvanlarının kurtarılmasına destek vermek için bilinçlenmek/bilinçlendirmek önemlidir.
                         


akut oral toksisite - ld 50 testi - (lethal dos – ağir doz) 
ağız yoluyla akut ld 50 deyiminden deney hayvanlarına ağız yolu ile bir defada verildiği zaman deney hayvanlarının %50 ini öldüren doz anlaşılır. 
besinlere katılacak katkı maddelerinin toksik değerlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu deneylerde deney hayvanlarına öldürücü dozda (ld 50: lethal doz: deney hayvanlarının %50inin ölümüne neden olan doz) katkı maddesi verilir. doz kısmen azaltılarak cevap sonuç ilişkisi araştırılır. her dozda deneyde kullanılan hayvanların hücre, doku ve organları incelenerek, karsinojenik, mutajenik, teratojenik ve allerjik etkileri araştırılır. deney hayvanlarında kusma, kasılma, felç ve iç kanama gibi tipik zehirlenme belirtileri görülür. öldürücü dozda verilen bu maddeler hayvanların yarısının ölüm sonucunu doğurur ve hayvanlar ölünceye kadar şiddetli şekilde hastalanarak acı çekerler ve yine şiddetli acılar içinde kıvranarak ölürler. söz konusu bu deneyin tek amacı ne kadar doz miktarının hayvanların ölümü sonucunu doğuracağını öğrenmek olduğu için zehirlenen hayvanların acı çekmesini en azından azaltmak için ağrıkesici vermek veya acısına son vererek acısız bir şekilde öldürmek gibi eylemlere deney sonucunu etkileyeceği düşünülerek başvurulmamaktadır. 
abd kongresi teknoloji değerlendirme dairesinin (ota) yaptığı açıklamaya göre, sadece abd-de her yıl “bir kaç milyon” hayvan bu deneyler sonucunda büyük acılar içinde ölmektedirler. bu ld 50 testinin dışında da hayvanların acı çekerek ölmesine sebep olan akut oral toksisite testleri uygulanmaktadır."
not: bu entry hayvan haklarına yönelik hukuki çalışmamdan alıntıdır. tüm hakları tarafıma aittir. hiçbir şekilde alıntılanamaz, kopyalanamaz, başka bir yerde yayınlanamaz. bu testler hakkında bilgiler yazılırken www.peta.org verilerinden yararlanılmıştır.

(earthlings, 07.11.2011 13:10 ~ 03.04.2012 20:11)

*********
ek: bu yazı sözlük ve bu blog'da tarafımdan 2011 yılında yayınlandı. hayvan deneyi vahşetinin önemine binaen hayvan deneyleri hususunda bilinçlendirme sağlamak amacıyla tekrar yayınlamaktayım. HAYVAN DENEYLERİ konusu genel olarak hayvan deneylerinde uygulanan testler, hayvan deneylerinin alternatifleri, hayvan deneyi yapan/yapmayan markalar alt başlıklarını kapsamaktadır ve tarafımdan tüm bu hukuki makale ve yazılarım tekrar burada yayınlanacaktır. zira toplum halen bu önemli konuda bilinçli değildir. hayvanları koruma kanununda değişiklik yapılmasına dair taslakta sokak hayvanlarının da DENEY HAYVANI kapsamına alınmasına yönelik çabalara çıldırmışçasına karşı çıkan, bu maddenin tasarıdan çıkarılması üzerine zafer çığlıkları atan, tüm bunlar yaşanırken mevcut DENEY HAYVANI - tavşan, hamster, kobay faresi gibi canlara yapılmaya devam eden işkenceleri görmezden gelen, umursamayan "hayvansever" güruhun tipik ikiyüzlülüğü apaçık görülmektedir. işte sırf bu yüzden hayvansever ikiyüzlüğünü yakinen biliyor olmamdan ötürü hayvansever kelimesi şahsım için hakarettir. bunu bilmeyen bazı insanlar tarafından hayvansever olarak nitelendiğimde son derece rahatsız olmaktayım. çünkü sadece kedi köpeği seven, fetişist hayvansever değil, TÜM HAYVANLARI önemseyen bir hayvan hakları savunucusuyum.