Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

çocuğunun eline oyuncak niyetine hayvan veren anne

bimer'e yapılan şikayet. görüldüğü üzere elden ele dolaştırıp duruyorlar bu kerameti kendinden menkul kurumlar dilekçeyi. bir türlü asıl sorumlu makama göndermeyi beceremediler. olayda sorumlu makam izmir orman ve su işleri şube müdürlüğü tabi bunu bu bilgisiz bürokratlar bilmiyor. 
düşüncesiz, bencil, sırf kendi çocuğunun/bebeğinin mutlu olması için başka bir canlının bilinçsiz çocuk/bebek elinde eziyetlere maruz kalmasına rıza gösteren, çocuğu/bebeği ağladıkça eline oyuncakmış gibi canlı bir hayvanı tutuşturan, bu yönüyle hayvana sahibi tarafından eziyet edilmesi şeklinde hayvan hakları ihlali meydana getiren hayvan düşmanı varlık.

küçük çocukların, bebeklerin bilinçsiz olmaları, kötüyü, iyiden, acı vermeyi sevgi göstermekten ayrıt edememeleri hasebiyle hayvanlara zarar verdikleri bilinmektedir. bu yüzden bir çok sahiplendirme ilanında "küçük çocuklu/bebekli ailelere sahiplendirilmeyecektir" şeklinde ibare düşer birçok bilinçli hayvansever. 
bir süre önce emailime 21 aylık bebeğinin eline bir yavru tavşanı oyuncak gibi oynaması amacıyla veren bir anneye dair ihbar ve yardım talebi içeren bir yazı geldi duyarlı bir hayvansever tarafından. bu vesileyle bu konuda da yazmış bulundum.
şimdi bu emailde belirtilen instagram hesabına ve verilen diğer linklere gidip baktım, gerçekten 21 aylık küçük bir bebeğin eline peluş oyuncak gibi verilmiş yavru tavşan. bu bebek bu yavru tavşancanın boğazını sıkıyor, ayaklarıyla üzerine basıyor, itip kakıyor, ellerinin arasına alıp sıkıyor, zavallı hayvan kurtulmaya çalışıyor ama bu bebek bırakmıyor. işin kötüsü annesi tüm bunları sadece yapma diyerek izliyor, bir taraftan gülerek videosunu çekip, sürekli instagram hesabına yüklüyor. böylece bilinçsiz bir bebeğin elinde eziyet gören zavallı bir canın sırtından popülerite sağarak, sosyal ağlarda ünlü olmaya çalışıyor, muhtemelen birileri görür de bize reklam teklifi v.s. gelir düşüncesiyle. 
konu uzun bu yüzden bölerek bir kaç entry şeklinde yazacağım.