Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

KEDİ MAMASI

(bkz: kedi maması/@earthlings) şurada belirttiğim nedenlerle temizmama ve goody gibi yerli olanlarından uzak durup, ithal, uygun fiyatlı ve son yıllarda hayvan deneyi yapmayan markalara ait olanlarını kullanmakta olduğum yiyecek. 
bu başlıktaki entrylerim nedeniyle çok sayıda soru yöneltilmekte kullandığım mamalara dair. özetle, hangi mamaları kullandığım ve önerebileceğim sıklıkla soruluyor tarafıma çeşitli yollardan.
daha önce belli markalara yönlendirme yapmış olmamak için buradan belirtmiyordum ama çok fazla soru gelmesi üzerine toplu bir yanıt olması amacıyla buradan belirtiyorum.

ben uzun bir süredir bu mamaları kullanıyorum.
bu mamalar uygun fiyatlı, evde/sokakta/barınakta baktığım sayısız canın sağlığına şimdiye kadar bir zarar vermediler, hayvan deneyi yapmıyorlar ve ithaller. 
ithal olması diğer iki entry'de belirttiğim neden dahil, toplam 2 nedenle önemli. 
ilk neden: diğer iki entry'de de belirttiğim üzere yerli mamalara göre daha kaliteli olmaları, hayvanların sağlığına herhangi bir zarar vermiyor olmaları. diğer neden ise şu: yerli mamalarda ilgili yönetmelik gereği, şoklama yöntemi ile acısız kesim yapılması gerektiği halde uygulamada bu yönetmeliğe uygun davranılmadığını, yani mezbahalarda şoklama yöntemiyle değil helal kesim yöntemiyle acı vererek kesim yapıldığını tahmin ediyor olmam. mezbahalarda çalışan, mezbahalarda denetim yapan, özetle mezbahalarla ilgili olup, mezbahalarda bu yönetmeliğin fiili olarak uygulanıp uygulanmadığını bilenler bilgi verirse sevinirim: turseng@gmail.com 
belirttiğim üzere ithal mama bu iki nedenle tercih edilmeli. 1. kaliteli olması. 2. acısız kesim yöntemiyle elde edilmesi. 
kullandığım mamalar şunlardır:
bonnie - kuru ve yaş maması mevcut kedi ve köpekler için. hayvan deneyi yapmıyor. ithal. 
simba - kediler için yaş, köpekler için kuru ve yaş maması mevcut. hayvan deneyi yapmıyor. ithal.
gemon - kedi ve köpekler için yaş maması mevcut. hatta köpekler için battal boy ve oldukça uygun fiyata yaş maması satılıyor. hayvan deneyi yapmıyor. ithal.
yine ilgili iki entryde ifade ettiğim nedenlerle asla kuzu/av/tavşan içerikli mama ve aksesuarlar satın alınmamalı, zorunlu beslenme olduğu bir an bile akıldan çıkarılmadan, kedi ve köpekler için yaşam hakkı elinden alınırken minimum eziyet ve işkenceye tabi tutularak elde edilen tek çeşit mama tercih edilmeli. 
hayvan deneyi yapmayan mama markalarını keşfetmezden önce kullanmış olduğum ve memnun kaldığım mamalar ise bunlar:
champion, friskies, dr. sacchi.
tüm bu mamaların tavuklu olanlarını tercih ediyorum, yukarıda belirttiğim nedenlerle. ithal olduğu için şoklama yöntemiyle elde edilmiş olması, bu yönüyle fazla acı çekmemiş olması öngörülerek.
daha önce de yazdığım gibi kedi ve köpeklerin vegan beslenmesine karşıyım.
kedi ve köpeklerin vegan beslenmesi gerektiğini savunanların samimiyetinden ve hayvan haklarına yönelik bilgisinden şüpheliyim. hatta kendilerinin vegan değil, vejetaryen olduklarını bile sanmıyorum. 
dünya üzerinde çeşitli endüstriyel ve av işkenceleriyle elde ettikleri hayvansal gıdaları tüketmeye devam eden yüz milyonlarca insan varken, bunların vegan olması için uğraşmayıp, gücünün yettiği/elinin altındaki, kendi sorumluluğunda bulunan kedi ve köpeklerin vegan beslenmesi için uğraşan bir insanın vicdanı da, bilgisi de epey kuşku altındadır. 
özetle, kullandığım ve önerdiğim mamalar yukarıda yer almaktadır. merak eden herkesin bilgisine. 
hayvan deneyi yapmayan markaların ürünlerini tercih edin, yukarıda yazılanlar arasından.
 - yukarıda simba kedi maması fotosu mevcut. hayvan deneyi yapılmadığını gösteren mutlu tavşan sembolü ve cruelty free ibaresi yer almakta bu mamanın üzerinde. bu da mamanın hazırlanma sürecinde yüzlerce hayvana işkence içerikli deneyler yapılmadığını göstermekte. 
(bkz: hayvan deneylerinde uygulanan testler)
(bkz: hayvan deneylerinin alternatifleri)