Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

sokakta yan yana 2 pitbull 2 rottweiler gezdirmek

halen pitbul beslemenin yasak olduğunu sananları göstermiştir. 
pitbull beslemek yasak değil, pitbul üretmek, satmak, takas ve hediye etmek yasak.
yani mevcut pitbullar candostları ile birlikte mutlu mesut, yaşamlarının sonuna kadar yaşayabilir. ancak üretilemezler, satılamazlar, hediye ve takas edilemezler. hatta kısırlaştırma zorunluluğu mevcuttur. pitbull, dogo, tosa ve filalarını kısırlaştırmayanlar için hayvan hakları mevzuatında yaptırımlar öngörülmüştür ve katı bir şekilde uygulanmaktadır. 
detaylı bilgi için: (bkz: tehlikeli köpeklerle ilgili yasal düzenleme)
bu videoda yer alan görüntülerde şahsım için tek sorun pitbulların ağızlıksız dolaştırılmaları. zira pitbull ve diğer 3 cins köpek için ağızlık ve zincir tasmayla dolaştırılma koşulu mevcut, öyle ki, bu koşula uymayanların şikayet edilmesi halinde köpeklere el konulma ve barınağa alınma gibi çok ciddi yaptırımlar sözkonusu olmaktadır. bu yüzden her zaman belirttiğim gibi pitbull ve diğer 3 cins köpek candostunuz varsa, bu canların kalan ömürlerini barınakta geçirmelerini istemiyorsanız 5 liraya ağızlık, 10 liraya zincir tasma alıp öyle çıkarın dolaşmaya. 
bunun haricinde köpeklerin kulak ve kuyruklarının kestirilmediği de görülmekte ki, bunu da çok takdir ettim. kötüniyetli olmadıklarına önemli bir emaredir bu durum. dövüş veya diğer canlılar için tehlike arz eden bir tarzda yetiştirmek isteyenler maalesef pitbullarının kulak ve kuyruklarını kestirmektedirler.
özetle, gayet sevimli bir görüntü, bu canlarla ben karşılaşmış olsaydım, hemen ağızlık için uyardıktan sonra devamında dördüyle de sarıla boğuşa oynardım.

ek: 
(bkz: pitbul sahiplerinin sorumluluk ve yükümlülükleri)
(bkz: kediyi pitbull'a öldürten genç/@earthlings)
(bkz: köpeğine ağızlık tak/@earthlings)
(bkz: hayvan sahiplerinin kısırlaştırma yükümlülüğü)
ve 
(bkz: köpeklerin kulaklarını ve kuyruklarını kesmek)