Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

HAYVAN HAKLARI ve LOKASYON

sitede bir süre önce, en alt kısımda "acep hayvan haklarına en duyarlı il hangisi, hangi ilden daha çok ilgi var siteye, dolayısıyla hayvan haklarına, hayvanları sevmekle yetinmeyip hakları için de çaba göstermek, uğraşmak, öğrenmek, bilinçlenmek isteyenlerin yoğun olarak bulunduğu iller hangileridir?" diye merak etmem hasebiyle site ziyaretçi lokasyonu amaçlı eklemiş bulunduğum bir eklenti yer almakta. 
blogspot temelli sitenin istatistikler bölümünde site ziyaretçilerinin ülkeleri yer almaktaysa da, şehir bulunmamaktaydı. bu yüzden şehir belirten bu eklenti amacauygun oldu.
çok detaylı inceleyememekle birlikte, hızlı bir değerlendirme yapmam gerekirse, durum şu şekilde:
türkiye'de, bu siteye, dolayısıyla hayvan haklarına en çok ilgi gösteren iller sırasıyla bunlar.
ilk üç muhtemelen nüfus yoğunluğundan dolayı:
ankara
istanbul
izmir
sakarya
bursa
batman
mardin
diyarbakır
hatay
eskişehir
uşak
kocaeli
giresun
konya
antalya
kütahya
adana

konuyla ilgili yeni ve güncel tespitler eklenecek, konu sıklıkla güncellenecektir. 
bu arada hayli uzun bir süredir yapmakta olduğum, sokak ve barınaklarda bulunan sahipsiz kedi/köpekler için mama ve terk edilen/kurtarılan tavşanlar için tavşan yemi bağışını, yeni yıl itibariyle tamamen doğu ve güneydoğu illeri ile kendi ülkem olan azerbaycan'a kaydırmayı planlamaktayım. özellikle azerbaycan'daki canlara hem besleme, hem de ksıırlaştırma yardımında bulunacağım inşallah. zira bu ülkede maalesef sokak hayvanlarına yönelik kısırlaştırma ve besleme işlemlerini/eylemlerini idari kurumlar asla yapmamaktadır, kanunlarda da yer almıyor olması hasebiyle. gönüllü veterinerler bu ülkeye giderek sokak hayvanı kısırlaştırsa mükemmel olurdu. umarım en kısa zamanda sınır tanımayan doktorlar gibi sınır tanımayan veterinerler de ortaya çıkar ve hayvan haklarına önem verilmeyen ülkelerde gönüllü kısırlaştırma/tedavi süreçlerini başlatır ve yürütür ve de yönetir.