Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

TAVŞAN YEMİ - 2. kısım

TAVŞAN YEMİ - 1. kısım ilk kısım burada. bu bölümde 2. kısım yer almaktadır.


farzı mahal artık bir hata yapmış, petshop'tan yavru tavşan satın almışsınız, eve gelip önüne koyduğunuz tavşan yemini yemediğini görünce çaresizce internette araştırma yapmaya başlamışsınız ve bu yazıya denk gelmişsiniz.
bu durumda yapmanız gerekenler.
yavru tavşana asla marul, maydanoz, elma, domates v.s. gibi yaş gıdalar verilmez, bu durumda yavru tavşan bağırsak florasında ortaya çıkacak sorunlar nedeniyle ishal olur ve yaşamını kaybeder.
bir hata yaparak açgözlü petshopçuların daha sütten eksilmeden annesinden ayırdığı için hayati tehlikesi bulunan ve satın alıp getirdiğiniz yavru tavşana, yaşama tutunması için bu uygulamaları yapın:
1. çekirdekleri kabuklarından ayırarak (normal çekirdek ve balkabağı çekirdeği) tek tek elinizle yedirin. dişleri çok küçük olduğundan yavaş yavaş yiyecekler bu çekirdek içlerini.
2. tavşan yeminin içinde bulunan yeşil peletleri bir tabakta ıslatarak yavrunun önüne koyun. yavaş yavaş bunu da yiyecektir.
3. ekmek içi verin, bunu da ufalaya ufalaya yiyecektir yavrucak.
4. bir sulukta veya bir kasede (çok küçük) temiz içme suyu koyun, çeşmeden değil. pet şişeden.
5. asla ve kat'a inek, koyun, keçi v.s. sütü vermeyin. tavşanlar otçuldur, hayvansal gıdalar bağırsak floralarını onarılamayacak şekilde bozar, yine ishale bağlı olarak yaşamlarını kaybederler.