Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

TAVŞAN YEMİ - 1. kısım

tavşan yemi hakkında bir hayli zamandır detaylı şekilde bilgi vermeyi planlamış olsam da, işlerimin yoğunluğu yüzünden bir türlü fırsat bulamamaktaydım.
bugün itibariyle nihayet bu önemli konuyu yazmış olacağım.
tavşan yemi tavşan beslenmesinde son derece önemli bir yere sahiptir. tavşan yemi paket içinde bulunan, pelet, kurutulmuş meyve/sebze ve çeşitli tahıllar içeren çok değerli bir yiyecektir.
genelde girilen petshop'ta çok sevimli bulunduğu için hemen satın alınan tavşan yavrusunun yanında suluk, kafes ve çiş/kakası için talaşla birlikte satın alınır bir paket yem.
asıl konu bu noktadan itibaren başlar.
ilk hata petshop'larda asla ve kat'a hayvan satın alınmaması gerektiğine rağmen 45 günlük olan süt emme dönemini tamamlamadan 12./13. günlerinde gözleri açılır açılmaz petshop'lara satılmak üzere getirilen yavru tavşanları satın almış olmak.
bu yavru tavşanlar yeteri kadar anne sütü içmediğinden, bünyeleri bağışıklık kazanamaz, hastalıklara karşı daha dayanıksız olurlar, koksidiyoz gibi ciddi ölümcül hastalıkların yoğun şekilde bulunduğu petshop'larda hemen koksidiyoza yakalanır, daha hastalık tespit edilmeden eve geldiklerinin ertesi günü ölürler. size de ileride anlatacağınız, "eskiden benim de tavşanım vardı, şöyle el kadardı, aldık getirdik, bir baktık ölmüş" şeklinde abuk subuk bir anı kalır. dinleyenlerin "a, evet, zaten tavşanlar çabuk ölüyor" olarak tepki vereceği, tavşanların iyi bir bakımla 8-10 yaş arası ömür sürdüğünü bilmeden.
2. hata tavşanı kafese koymak. tavşanlar kesinlikle kafese konmaz, tavşanlar aynen kedi ve köpekler gibi özgürce evde/evin bir odasında, en kötü ihtimalle kapalı ve güvenli ve de sıcak balkonda yaşarlar. bu tür bir ortam sağlayamayacaksanız tavşan sahiplenmeyin.
3. belirttiğim üzere petshop'larda satılan tavşanlar 12 veya 13 günlüktürler, bu kadar küçük yavru tavşanların satın alınan tavşan yemini yemesi imkansızdır, zira daha sütten kesilme yaşına gelmedikleri için (45 günlük), dişleri de çıkmamış. nokta kadar, incecik dişleri kocaman tahıl ve meyve sebze kuruları ile pelet yemleri kesip yemek için uygun değildir.
bu durumda yapılması gerekenler.
1. asla kanlı ticaret merkezleri olan, canları malmış gibi satan petshop'lardan hayvan satın almayın. çeşitli sosyal ağlar, sözlükler ve sitelerde ücretsiz tavşan sahiplendirme ilanlarını takip edin, koşullarınız uygunsa, bir tavşana ömür boyu bakabilecekseniz tavşan sahiplenin ücretsiz olarak.
2. kafese hayır. tavşan için mutlu olabileceği, geniş hareket alanı sağlayacağınız bir ortam oluşturun. asla kafese kapatmayın.
3. yavru tavşanlar hem sütten erken kesildikleri için çabuk hastalanıp ölürler, çeşitli virüs ve mikropların etkisiyle hastalanıp ölürler, yem yiyemedikleri için aç kalıp ölürler. yavru tavşan satın almayın petshop'lardan.