Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

genel kültür

edebiyatı çok seviyor olmam hasebiyle, özellikle nobel ödüllü (ödülü siyasi görüşleri ile değil, gerçekten eserleriyle hakederek alanlar dahil, diğerleri hariç, örn. orhan pamuk - nobel ödül tarihinin en haksız ödül sahibi) yazarların hikayelerini epey beğenerek okumakta ve herkesin okumasını istemekteyim. maalesef türkiye gibi gerçek edebiyata önem verilmeyen bir ülkede nobel ödüllü çok sayıda yazarın eserlerinin türkçeye kazandırılmamış olduğunu farketmiş bulundum uzun bir süre önce. ben de değerli yazar luigi pirandello'nun bir hikayesini ilk kez türkçeye azericesinden gönüllü surette çevirerek kazandırmış oldum bundan 1,5 sene önce. azerbaycan'da bu değerli yazarın tüm kitapları hem oyunlar, hem de hikayeleri çevrilmiş ve yayınlanmıştır, azerbaycan'da edebiyata çok önem verilir. hikaye linkte okunabilir, okutturulabilir: LUİGİ PİRANDELLO - SES
buna ek olarak, söz konusu yazarın türkçeye kazandırılmamış 15 kitapta 15'er olmak üzere toplam 225 hikayesinin ya gönüllü yada profesyonel olarak türkçeye kazandırılmasını önerdim hem buradan, hem de ekşisözlük'ten italyanca bilen herkese. bu sene bu güzel haberi almış olduğuma epey sevindim bu yüzden, aylak adam yayınlarından siyah şal adıyla değerli yazarın ilk hikaye kitabı çıkmış oldu bu sene.
umarım devamı gelir, tüm hikaye kitapları çevrilir ve yayınlanır türkiye'de.
"siyah şal" isimli bu kitabı herkese öneririm, bu önemli yazarın hikayeleri ile de tanışmak, bu derinliği yakalamak, gerçek edebiyata gark olmak için. mutlaka satın alıp okuyun, güzel bir kitap. oyunlarına aşina olanların hikayelerini de beğenerek okuyacağından eminim.

film olarak epey uzun bir süre önce izlediğim norveç sinemasının güzel örneklerinden Den brysomme mannen ve yakın zamanda izlediğim japon sinemasının muhteşem örneklerinden joze to tara to sakana tachi'yi öneririm. kore ve japon sineması, iran ve bağımsız avrupa sinemasını beğenmekte ve takip etmekteyim.

müzik olarak son dönemde massive attack dinliyorum sıklıkla, diğerlerinin yanısıra.

özellikle soundtrack'ler çok ilgimi çekiyor, mesleki veya sosyal sorumluluk çalışmalarımda sürekli dinlediğim, konsantre olmamı sağlayan çok sayıda film ve dizi soundtrack'i mevcut.
oldboy, dexter, nip/tuck gibi...

en beğendiğim diziler listesi de bu şekilde, sırasıyla:

nip/tuck
dexter
desperate housewives
gilmore girls
hannibal
scrubs