Öne Çıkan Yayın

earthlings - hayvan haklarına dair en etkili belgesel

                                                     earthlings belgeseli earthlings belgeseli hayvan haklarına yönelik duyarlılık ve ça...

TAVŞAN YEMİ - 5.

tavşan yemi konusuna devam ederek bitirme planı içerisindeyim.
POLO - 500 gr. - 5 TL civarı. bu yem patimax'tan iyi, nature plan'dan kötüdür. yani, ortalama diyebilirim. açık yeşil, ince peletler ve tahıl içeren bu yem yeteri kadar besleyici değil. bu yüzden pek önermemekteyim. aynı fiyata çok daha iyi yemler var, diğer yayınlardan görüleceği üzere. 
LARRY - 500 gr. - 4 TL civarı olan bu yem gelmiş geçmiş en yetersiz tavşan yemi olma özelliğini kendisinde sıkı sıkıya barındırıyor. pelet yem içermez, sadece tahıl içerir. kesinlikle önermediğim bir yemdir. 
CHAMPİON - 750 gr. - 7 TL civarı. bu marka ilk tavşan yemi markalarından birisi olup, bundan seneler önce çok kaliteliydi, söz ettiğim koyu yeşil renkli kaliteli pelet yemlerden oluşan harika bir yemdi. bir ara ithal edilmedi, sonra tekrar ithalatı başladı ancak bir farkla, kaliteli yeşil renkli peletler değil, açık yeşil ve ince pelet içererek. bu yem tahıl ve açık yeşil pelet yemden oluşsa da çok sayıda tavşan dostu tarafından tercih edilen bir yemdi. yalnız son dönemde bu yemle ilgili kurt, larva sorunu ortaya çıkmış oldu. maalesef çok sayıda yakınım, arkadaşım bu yemi almaktan vazgeçti, bu kurt ve larva sorunu nedeniyle. bu yüzden artık önerdiğim yemler arasında değil. yine de ara ara denetlemek lazım, artık kurt ve larva sorunu bulunmuyorsa, bu sorun çözülmüşse tekrar alınabilir.
WİTTE MOLEN - 2 kg. - 25 TL civarı. bu yem az sayıda açık yeşil ve ince içerikli pelet ve tahıl içermekte. eskiden karton kutuda satıldığı için kolayca kurtlanır, bu nedenle tavşanseverler tarafından hiç rağbet görmezdi. son yıllarda paket ambalaj sistemine geçilmiş, yine de çok besleyici olduğunu söyleyemem. bu yüzden önerdiğim yemler arasında değil.

halihazırda üretilen tavşan yemleri yukarıdaki şekilde. 
şimdi ise eskiden üretilen, ancak uzun bir süredir üretilmeyen yada ithal edilmeyen çok güzel tavşan yemlerine değineceğim.
KİKİ - 1000 gr. - 12 TL bu yem çok güzel kokulu, açık yeşil ve ince pelet içerse de genel olarak içerdiği diğer ürünlerle son derece kaliteli bir yemdi, bu yem tavşancanlar tarafından tercih edilen bir yemdi. maalesef bir süredir ithalatının durdurulmuş olduğunu öğrendim. piyasada halen bulunabilir ancak son kullanım tarihine dikkat etmek gerek. zira eski tarihli, süresi geçmiş olabilir, almadan önce dikkatlice skt'ni kontrol ettirin.
VİTAKRAFT - 1 kg. - 12 TL bu yem hem koyu yeşil (benim çok önemsediğim ve önerdiğim) pelet yem, muhteşem otlar ve meyve - sebze kurusu ve harika tahıllar içeren son derece faydalı bir yemdi. çok sayıda ödül ürünü de vardı tavşancanlar için. maalesef her kaliteli yem gibi bu yemin de ithalatına son verildi. bu yemi ithal eden firmayla irtibata geçip tekrar ithalatının yapılmasını talep etmenizi öneririm. 
bir de tüm tavşancanların son kırıntısına kadar yiyip bitirdiği, çok sevdiği, muhteşem bir yem vardı ki, o da maalesef ithal edilmemektedir artık. QUİKO - (DİKKAT QUİK DEĞİL, QUİKO BU YEMİN ADI. quik yem yerli üretim olup, önermediğim yemler arasında, bu QUİKO ise ithal üründü ve şiddetle önerdiğim ancak bulunmayan bir üründür).