Öne Çıkan Yayın

TAVŞAN - YERYÜZÜNDE YARDIMA EN FAZLA MUHTAÇ OLAN CAN

mezbaha - ölümü farkeden tavşancanın acı ve korku dolu bakışları. ölmek istemiyorlar, yaşama isteğine sahipler, öleceklerini hissedinc...

17 Şubat 2015 Salı

HAYVANLARDA PİRE SORUNUNA HOMEOPATİK ÇÖZÜM - BİTKİLERLE TEDAVİ


Kedi, köpek, tavşan, kuş, guinea pig (cavia), hamster gibi evcil dostlarımızda zaman zaman pire sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu dostlarımızda ortaya çıkan pire sorunu çoğunlukla zehirli pire ilaçları ile giderilmeye çalışılmaktadır. Halbuki, bu çok yanlış bir yoldur. Çünkü, zehirli pire ilaçları son derece tehlikeli toksik maddeler içerir. Bu nedenle evcil dostlarımızın üzerindeki pireleri öldürse de, zehirli içeriği nedeniyle evcil dostlarımıza da zarar vermektedir. Bu yüzden, üzerinde pire bulunan kedi, köpek, kuş ve tavşanlarımızın tüylerine zehirli pire ilacı - toz veya damla şeklinde, dökmeyelim. Peki, bu pire sorununa nasıl çözüm bulacağız? Şu şekilde:
Lavanta şifalı bitkiler arasında çok önemli bir yere sahiptir. Lavanta bitkisinden hem gıda, hem de kozmetik alanda geniş şekilde yararlanılmaktadır. Lavanta bitkisinden yararlanarak hem organik, hem de vegan ürünler üretmek mümkün. Örn. pire ilacı.
Şöyle ki, lavanta yağını alıyoruz, bir cam şişenin veya bardağın içine birkaç damla ekliyoruz. Üzerine sıcak su koyuyoruz. Biraz karıştırıp bekliyoruz. Hafif ılıklaşınca sık dişli bir tarak alarak, bu yağlı karışıma batırıp evcil dostumuzun her tarafını tarıyoruz. Taradıktan sonra hafifçe kurulanabilir hayvan, bir peçete yardımıyla, üşütmesin diye. Bu işlemi 4-5 gün günde bir - iki kez olmak üzere tekrarlıyoruz. Bu sürenin sonunda evcil dostumuzun üzerinde pireden eser alamet kalmayacağı görülecektir.
Bu yöntem hem vegan olması sebebiyle son derece uygun, hem de evcil dostumuzun sağlığı için son derece faydalı.
not: tavşanlar yeryüzündeki açık ara en temiz canlar olup, çok kötü koşullarda barındırılmadıkları sürece bit, pire, kene gibi zararlıları vücut ve tüylerinde bulundurmazlar. belirttiğim gibi pire sorunu yaşamaları oldukça nadirdir. en son kurtarılmış ve yakınımca sahiplenilmiş bir tavşancanın üzerinde, son derece kötü koşullarda barındırılmış olması ve eziyet görmüş olması hasebiyle çok sayıda pire vardı, ki bu da gerçekten ne kadar berbat koşullarda tutulmuş olduğuna en önemli delillerdendi. o can da bu lavanta yağı yöntemiyle homeopatik olarak bu pirelerden kısa sürede kurtarılmıştı.